PCC Rail, trzecia co do wielkości grupa kapitałowa działająca na rynku towarowych przewozów kolejowych w Polsce, wydzieli i skoncentruje zarządzanie taborem kolejowym w jednym podmiocie. W tym celu zarząd powołał już spółkę PCC Logwag, ze 100-proc. udziałem PCC Rail, która w pierwszym etapie przejmie do zarządzania około 7,5 tys. wagonów należących do grupy. Ze względów podatkowych nie zmienią one jednak właściciela. - Nowa firma rozpocznie działalność operacyjną od 1 lipca. Do jej zadań będzie należała optymalizacja wykorzystania taboru wewnątrz grupy, stworzenie atrakcyjnej oferty zewnętrznej, czyli dzierżawienie wagonów, inwestycje i dezinwestycje związane z taborem oraz racjonalizacja remontów - twierdzi Mieczysław Olender, prezes zarządu PCC Rail. Grupa już oddaje wagony w dzierżawę, ale na szerszą skalę wyjdzie z ofertą do klientów w lipcu lub sierpniu.

Grupa planuje też inwestycje na rynkach zagranicznych. Właśnie finalizuje rozmowy z towarowym przewoźnikiem z Czech. Zawiąże z nim spółkę, która będzie nabywać tabor i operować u naszych południowych sąsiadów. Na przełomie tego i następnego roku podobna spółka powinna działać w Bułgarii, a w 2009 r. - w Austrii.

Zarząd PCC Rail duże nadzieje wiąże też z budową nowego terminalu w Szczecinie. W ciągu 30 miesięcy na działce o powierzchni 4 ha ma powstać obiekt o zdolnościach przeładunkowych 150 tys. TUE (jednostka miary odpowiadająca pojemności jednego kontenera 20-stopowego). Jego właścicielem będzie spółka zależna, PCC Port Szczecin (dawniej Drobnica Port Szczecin), która przeznaczy na terminal około 60 mln zł. Obecnie są opracowywane projekt i koncepcja tej inwestycji.

Do końca roku PCC Rail chce posiadać około 85 proc. akcji Przedsiębiorstwa Transportu Kolejowego i Gospodarki Kamieniem w Rybniku. Dziś ma około 50 proc.

Zmiany obejmą też akcjonariat PCC Rail. 16 kwietnia odbyło się walne zgromadzenie spółki, które zdecydowało o przymusowym wykupie 2,35 proc. akcji przez PCC SE (należy do Waldemara Preussnera, chce mieć 100 proc. PCC Rail). Została też wybrana firma audytorska, która dokona ich wyceny. Spółka nie informuje o szczegółach wykupu.