Daninę od zysków kapitałowych zapłaconą za granicą można odliczyć od całkowitego podatku od dochodów giełdowych. Nie zawsze jednak w pełnej wysokości.
Dochód ze zbycia papierów wartościowych opodatkowany jest stawką 19 proc. Nie łączy się go z dochodami uzyskanymi z innej działalności (np. z tytułu umowy o pracę) i w konsekwencji nie powiększa on kwoty dochodu opodatkowanego stawką progresywną.
Polski rezydent (osoba, która przebywa na terenie kraju dłużej niż 183 dni w roku lub której ośrodek życiowych interesów znajduje się w Polsce) musi się rozliczyć z dochodu uzyskanego z transakcji zawartych nie tylko na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, ale również za granicą.
Dochód osiągnięty w innych państwach łączy się z polskim i od tak określonej kwoty oblicza się podatek stosując 19-proc. stawkę. Nie oznacza to jednak, że podatek w tak skalkulowanej wysokości należy odprowadzić do urzędu skarbowego. Dochody osiągnięte za granicą mogą bowiem być opodatkowane w państwie uzyskania dochodu. W związku z tym kwotę podatku odprowadzonego w innym państwie można odliczyć od kwoty podatku, którą obliczyliśmy od łącznego dochodu.
Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem kalkulacji, która proporcjonalnie przypada na zagraniczny dochód. Innymi słowy, jeśli za granicą odprowadziliśmy podatek z zastosowaniem wyższej stawki niż obowiązująca w Polsce, to możemy odliczyć tylko taką kwotę, jaka zostałaby zapłacona przy 19-proc. stawce.