Komisja Europejska skierowała tzw. uzasadnioną opinię do Polski z powodu niedotrzymania terminu wdrożenia do krajowego prawa dyrektywy dotyczącej obowiązku zachowania przejrzystości w odniesieniu do spółek notowanych na giełdzie. Jest to oficjalna zapowiedź skierowania sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Dyrektywa wymaga od emitentów papierów wartościowych na rynkach regulowanych zapewnienia odpowiedniej przejrzystości informacji przekazywanych inwestorom. Chodzi między innymi o dane obejmujące sprawozdania finansowe, informacje na temat większościowego udziału w prawach głosu oraz w sprawie nadużyć rynkowych.
Termin wdrożenia unijnych przepisów upłynął 9 marca 2008 r. Projekt nowelizacji ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, został przyjęty przez rząd i wkrótce ma trafić do Sejmu.
Bruksela wysłała także uzasadnione opinie do rządów Czech, Węgier i Holandii. Ponadto zdecydowała się skierować sprawę do ETS przeciwko Włochom w związku z niepełnym wdrożeniem przez to państwo dyrektywy dotyczącej wymogów ujawniania informacji o spółkach.