Dane o deficycie C/A pokazują, że eksporterzy dobrze radzą sobie z silnym złotym

Warszawa, 15.05.2008 (ISB) - Deficyt na rachunku obrotów bieżących (C/A) w kwietniu na poziomie 1,605 mld euro był wyższy od średniej oczekiwań analityków, ale zaskakująca pozytywna była jego struktura. Analitycy zgodnie podkreślają, że in plus zaskoczyła przede wszystkim nadal wysoka dynamika eksportu.

Aktualizacja: 27.02.2017 15:02 Publikacja: 15.05.2008 17:41

"Na spadek dynamiki eksportu największy wpływ miała różnica w liczbie dni roboczych oraz wcześniejsze niż w ubiegłym roku Święta Wielkanocne. Wpływ tych czynników był widoczny w skokowej zmianie dynamiki produkcji przemysłowej (z 15,0 r/r w lutym do 0,9% w marcu), która jest ściśle powiązana z dynamiką eksportu. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym pogłębieniu deficytu handlowego w marcu była dotychczasowa silna aprecjacja złotego" - powiedział główny ekonomista Invest Banku, Jakub Borowski.

Jego zdaniem, deficyt C/A będzie przeżywał huśtawkę nastrojów. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać powrotu salda na rachunku obrotów bieżących do poziomu notowanego w styczniu i lutym, ale w drugiej połowie roku należy liczyć się z jego wzrostem, do czego przyczyni się dotychczasowe umocnienie złotego i spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego w strefie euro.

Podobnie marcowe dane dotyczące deficytu na rachunku obrotów bieżących ocenia Bank Pekao SA, podkreślając, że wskazują one na utrzymujący się silny popyt wewnętrzny. Dane te nie zmieniają jednak scenariusza na nadchodzące miesiące.

"Spodziewamy się dalszego pogłębienia deficytu na rachunku obrotów bieżących, który na koniec roku będzie stanowić będzie około 4,5% PKB [wobec ok. 4,1% po marcu - przyp. ISB]. Poziom ten nie powinien jednak budzić większych obaw o stabilność zewnętrzną, gdyż nadal trwa szybki napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych" - wyjaśnia ekonomistka Pekao SA Agnieszka Decewicz.

Pozostali analitycy bardziej optymistycznie oceniają czwartkowe dane, ciesząc się najbardziej z wysokiej dynamiki eksportu.

"Wzrost nierównowagi zewnętrznej nie jest zaskoczeniem w kontekście wzrostu PKB w tempie powyżej potencjału i silnego umocnienia złotego. Pozytywnym sygnałem jest fakt, że dynamika eksportu pozostaje zbliżona do dynamiki importu pomimo gorszych od oczekiwań danych o produkcji przemysłowej w marcu. Dane o bilansie płatniczym sugerują, że polski eksport dotychczas bardzo dobrze radzi sobie z umocnieniem złotego" - analizuje ekonomista Banku BPH Adam Antoniak.

Analityk BPH dodaje, że struktura finansowanie deficytu C/A pozostaje korzystna - napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI) finansował w ostatnich 12 miesiącach blisko 80% deficytu. Antoniak oczekuje deficytu C/A w całym 2008 roku na poziomie ok. 4,8% PKB.

Z analizą ekspertów z BPH zgadzają się ekonomiści Banku Zachodniego WBK, których także cieszy utrzymanie wysokiej dynamiki eksportu przy mniejszej liczbie dni roboczych w marcu br. oraz stale umacniającym się złotym.

"Utrzymywanie się dwucyfrowej dynamiki eksportu pomimo znacznej skali aprecjacji złotego i sygnałów słabnącej koniunktury za granicą może budzić pewne zaskoczenie. W pewnym stopniu tłumaczą to jednak zjawiska, które opóźniają i łagodzą negatywny wpływ ww. czynników na dynamikę eksportu, m.in. realizacja zawartych wcześniej kontraktów, zabezpieczenia kursowe stosowane coraz powszechniej przez eksporterów oraz fakt, że istotna część produkcji na eksport realizowana jest na rzecz dużych międzynarodowych koncernów, co czyni część eksportu mniej wrażliwą na zmiany kursowe" - tłumaczą eksperci BZ WBK.

Ich zdaniem, dodatkowym zjawiskiem jest wyraźny wzrost w strukturze geograficznej eksportu krajów rozwijających się kosztem dotychczasowych ?tradycyjnych' partnerów handlowych. Ostrzegają jednak przed hurraoptymizmem.

"Zarówno zmiany kursu złotego, jak i sytuacja w światowej gospodarce przełożą się na wyraźne osłabienie sektora eksportowego w kolejnych kwartałach. Spodziewamy się jednak, że będzie to wyhamowanie wzrostu, a nie spadek eksportu" - napisali w komentarzu. (ISB)

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego