Enea lada dzień zakończy prace nad prospektem

Aktualizacja: 27.02.2017 13:40 Publikacja: 27.05.2008 09:04

W Enei trwają ostatnie prace nad prospektem emisyjnym. - Dokumenty powinny trafić do Komisji Nadzoru Finansowego w najbliższy piątek, ewentualnie w poniedziałek, jeśli będziemy musieli wprowadzić jeszcze jakieś niewielkie poprawki - mówi Paweł Oboda, rzecznik Enei.

Poznańska spółka jest własnością Skarbu Państwa. Data jej debiutu giełdowego nie została jeszcze jednoznacznie określona. Ze strony ministerstwa skarbu od kilku miesięcy pojawiają się informacje, że IPO może nastąpić do początku lipca albo już po wakacjach. W obecnej sytuacji ten drugi scenariusz staje się coraz bardziej prawdopodobny.

Z drugiej strony, jak ustaliliśmy, gdyby prospekt Enei został zatwierdzony przez KNF w ciągu miesiąca, to istnieje możliwość przeprowadzenia emisji akcji jeszcze w połowie lipca.

Enea zamierza podwyższyć swój kapitał o 25-30 proc., choć nie przesądziła dotychczas ostatecznie o wielkości emisji. Władze spółki uzasadniły to w ten sposób, że decyzję podejmie ministerstwo skarbu, w zależności od rekomendacji doradcy prywatyzacyjnego (IPO Enei obsługuje Credit Suisse). Najczęściej mówi się, że wartość emisji ukształtuje się w przedziale 2,5-3 mld zł.

Trwają ostateczne decyzje odnośnie do tego, jak ukształtuje się wielkość transz, które mają trafić do zagranicznych i krajowych inwestorów instytucjonalnych. Niedawno mówiło się o tym, że inwestorom indywidualnym zostanie zaoferowane około 40 proc. całej emisji. A 30-procentowe transze trafiłyby do instytucji finansowych - krajowych oraz zagranicznych.

Wielkość transz może się jeszcze zmienić na korzyść międzynarodowych funduszy i banków inwestycyjnych. Od jakiegoś czasu Enea odbywa z nimi spotkania i wiadomo, że zgłaszają one duże zainteresowanie akcjami polskich spółek energetycznych. Co więcej, część analityków uważa, że im większa część emisji zostanie zaoferowana inwestorom zagranicznym, tym większe szanse na powodzenie IPO i uzyskanie dobrej ceny podczas budowania księgi popytu.

Debiut Enei będzie dla rynku ?papierkiem lakmusowym", jeżeli chodzi o całą serię prywatyzacyjnych IPO. Jak powiedział wczoraj wiceminister skarbu Krzysztof Żuk, od koniunktury na GPW będzie zależało, czy SP osiągnie w 2008 r. przychody z prywatyzacji na poziomie 5 mld zł. Dodał, że jeśli będzie to opłacalne, MSP może przesuwać terminy debiutów.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego