W ramach fali prywatyzacyjnych debiutów Ministerstwo Skarbu Państwa zaplanowało również IPO samej Giełdy Papierów Wartościowych. Oferta publiczna rozpocznie się po zatwierdzeniu prospektu przez KNF, co w ocenie resortu nastąpić powinno pod koniec września. Walory giełdy mają się pojawić na parkiecie w połowie października 2008 roku.
Przygotowaniem IPO giełdy zajmuje się konsorcjum doradcze złożone z: Ernst & Young, McKinsey, CDM Pekao, którym pomaga kancelaria Dewey & LeBoeuf. Terminy są napięte. Na przełomie czerwca i lipca ma być gotowy prospekt emisyjny GPW. Oferta będzie podzielona na dwie transze: kierowaną (29 proc. akcji) oraz publiczną (19 proc. papierów). Pierwsza z nich trafi do "wiodących instytucji finansowych" (z ponad 3-procentowym udziałem w swoim segmencie rynku, np. OFE), które w lipcu dostać mają zaproszenie do zakupu walorów giełdy. Ministerstwo skarbu deklaruje, że do ostatniej chwili nie ujawni najnowszej wyceny GPW. Ostatnie szacunki z września 2006 roku mówią, że giełda jako spółka jest warta co najmniej 1,8 miliarda złotych. Przy takim założeniu pakiet, który trafi do inwestorów, można wyceniać na co najmniej 860 mln złotych.
Po prywatyzacji Skarb Państwa zmniejszy swoje udziały w spółce do 51 proc. (obecnie ma 98,82 proc. akcji GPW). Rząd nie wyklucza, że w następnych latach dojdzie do drugiego etapu prywatyzacji, w którym kolejna transza trafi na rynek. Szczegółowych planów jeszcze nie ma, ale istnieją przypuszczenia, że GPW stanie się całkowicie prywatną spółką w latach 2010-2011.
W ciągu 17 lat działalności kapitalizacja warszawskiego parkietu urosła do 125 mld euro (dane o spółkach krajowych), a liczba emitentów przekroczyła 360. Dla operatora, jakim jest GPW, powiększanie się rynku oznacza wzrost dochodów z tytułu rozmaitych prowizji i opłat. W bardzo dobrym dla giełdy 2007 r. rentowność biznesu była bardzo wysoka. Zysk spółki wyniósł 135,6 mln zł przy 228,9 mln zł przychodów (dane jednostkowe).
Największy konkurent GPW w regionie, Wiener Börse, zarobiła w ub. r. na działalności podstawowej niemal 51 mln euro.