Akcjonariusze BZ WBK i Kredyt Banku 30 lipca zdecydują o połączeniu banków – poinformowały spółki w komunikatach. Kredyt Bank i BZ WBK w maju tego roku uzgodniły i podpisały plan połączenia na podstawie umowy zawartej w lutym.
Parytet wymiany akcji ustalono na 6,96 akcji BZ WBK w zamian za każde 100 akcji Kredyt Banku. Planowane połączenie obu instytucji nastąpi poprzez przeniesienie wszystkich aktywów i pasywów Kredyt Banku na rzecz BZ WBK, z równoczesnym podwyższeniem jego kapitału zakładowego poprzez emisję akcji, które zostaną wydane dotychczasowym akcjonariuszom Kredyt Banku. Kapitał zakładowy BZ WBK zostanie podwyższony o kwotę nie wyższą niż 189,07 mln zł. W wyniku połączenia ma powstać trzeci co do wielkości bank w Polsce pod względem aktywów, portfela kredytowego i depozytów oraz drugi pod względem działalności maklerskiej i funduszy inwestycyjnych, z siecią liczącą ponad 900 placówek oraz 3,5 mln klientów. Połączenie ma wzmocnić pozycję banków w segmencie bankowości detalicznej i korporacyjnej.
Wcześniej spółki zapowiadały, że sfinalizowanie transakcji spodziewane jest pod koniec 2012 roku, pod warunkiem uzyskania zgody regulatorów, m.in. Komisji Nadzoru Finansowego, która chce, by połączony bank nadal był notowany na giełdzie, a jego free float wynosił co najmniej 25 proc. KNF chce także, by główny inwestor, hiszpański Santander, był notowany na GPW.