W miesiącach wrześniu, październiku, listopadzie w części spółek giełdowych, w których rok obrotowy pokrywa się lub zbliżony jest do roku kalendarzowego, podejmowane są decyzje na temat wypłaty akcjonariuszom zaliczek na poczet dywidendy przewidywanej na koniec trwającego roku obrotowego. Podstawowym bowiem warunkiem dopuszczalności realizacji procesu wypłaty zaliczek jest dobra kondycja finansowa spółki po pierwszej połowie roku obrotowego i właśnie w tym czasie możliwa staje się, co do zasady, jej ocena. Dodatkowo, w przypadkach, gdy wypłaty z zysku spółki stanowią źródło finansowania kluczowych akcjonariuszy spółki, w tym właśnie okresie zazwyczaj pojawiają się sygnały od większościowego akcjonariusza o zapotrzebowaniu na kolejne środki ponad to, co akcjonariusze otrzymali już w ramach wypłaty dywidendy uchwalonej w bieżącym roku przez walne zgromadzenie.
Czym są zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy
Istota zaliczek dywidendowych sprowadza się do przyznania zarządowi spółki kompetencji do wypłacenia akcjonariuszom pewnych kwot na poczet zysku przewidywanego za bieżący rok obrotowy. W normalnym toku kwoty te mogłyby zostać wypłacone akcjonariuszom nie wcześniej niż około połowy następnego roku obrotowego, tj. po zatwierdzeniu przez walne zgromadzenie zbadanego przez biegłego rewidenta rocznego sprawozdania finansowego. Jeżeli kompetencja taka zostanie wyraźnie przewidziana w statucie spółki, w ręce zarządu przekazane zostaje narzędzie umożliwiające, po spełnieniu przewidzianych prawem przesłanek, wielokrotne otrzymywanie przez uprawnionych akcjonariuszy jeszcze w trakcie trwania danego roku obrotowego wstępnych płatności na poczet partycypacji w rocznym zysku spółki, w stosunku do posiadanych akcji spółki. Tym samym dokonanie wypłat na rzecz akcjonariuszy nie wymaga, co do zasady, podejmowania stosownej uchwały przez walne zgromadzenie. Pozwala to skrócić okres oczekiwania na wypłatę, co w perspektywie bieżących potrzeb większościowego akcjonariatu może w danym momencie okazać się istotne.
Podstawowe przesłanki wypłaty
Oprócz wskazanego już upoważnienia przewidzianego w statucie spółki przepisy kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) przewidują wiele dalszych wymogów, od spełnienia których uzależniona jest możliwość wypłaty przez zarząd zaliczki na poczet dywidendy. Obecnie, zważywszy na brak orzecznictwa sądowego dotyczącego interpretacji przesłanek wypłaty zaliczek na poczet dywidendy, liczne praktyczne wątpliwości, jakie powstają przy tej okazji, próbują rozwiązywać przedstawiciele doktryny i komentatorzy. Prezentowane stanowiska są jednak w wielu istotnych kwestiach rozbieżne, dlatego w ramach niniejszego artykułu postaramy się przedstawić poglądy naszym zdaniem dominujące.
Czy można zaciągnąć kredyt?
Po pierwsze, zgodnie z art. 349 § 1 k.s.h. spółka musi posiadać środki wystarczające na wypłatę zaliczki. W praktyce zarządy spółek niejednokrotnie zastanawiają się, czy możliwe jest zaciągnięcie w tym celu krótkoterminowego kredytu. Większość przedstawicieli doktryny przyjmuje, że wypłata zaliczki na poczet dywidendy możliwa jest, gdy spółka posiada wolną gotówkę w takiej wysokości, aby wypłata zaliczki nie skutkowała utratą płynności finansowej przez spółkę w perspektywie czasu pozostałego do zakończenia bieżącego roku obrotowego. Na tej podstawie należałoby uznać, że zadłużenie spółki na potrzeby wypłaty zaliczki może w sytuacji konkretnej spółki oznaczać dokonanie wypłaty zaliczki z naruszeniem przepisów prawa.
Akceptacja rady nadzorczej
Wymogiem koniecznym dla dokonania wypłaty zaliczek będzie ponadto uzyskanie przez zarząd aprobaty rady nadzorczej. W doktrynie silnie reprezentowany jest pogląd, że wypłata zaliczek na rzecz akcjonariuszy stanowi czynność prawną, co pozwala na przyjęcie, iż zgoda rady nadzorczej na wypłatę stanowi zgodę w rozumieniu art. 17 § 2 k.s.h., a brak takiej zgody oznacza nieważność czynności, czyli w praktyce dokonanie wypłaty wbrew przepisom. Zgoda rady nadzorczej może zostać udzielona nawet w ciągu 2?miesięcy od dnia wypłaty zaliczki przez zarząd, niemniej jednak z perspektywy zarządu spółki najbardziej komfortowym i bezpiecznym rozwiązaniem byłoby uzyskanie uprzedniej autoryzacji rady nadzorczej na planowane dokonanie wypłat.