Chodzi tutaj oczywiście... o giełdę papierów wartościowych. Giełda jest dla gospodarki tym, czym dla organizmu jest serce z krwioobiegiem. Tak jak krew krąży w krwioobiegu, tak aktywa krążą w systemie finansowym, rozproszone po wszystkich częściach „społecznego organizmu", aby w końcu dotrzeć na giełdę. Giełda jest pompą wymuszającą nieustanny przebieg aktywów, które wysyła do przedsiębiorstw, gdzie zostają odżywione i nadaje się im znaczenie - odgrywają kluczową rolę w realizowaniu pomysłów, podobnie jak krew z żył wysyłana jest do płuc, gdzie po ożywieniu – w różnej formie, ale odżywiona i z właściwościami, których wcześniej nie posiadała – jest rozsyłana po całym organizmie. Te właściwości są z czasem wyczerpywane i konieczny jest kolejny – cykliczny – obieg. Krwioobieg działa, pod warunkiem że organizm jest zdrowy oraz efektywnie pompuje krew na wszystkich odcinkach systemu...
Giełda sercem rynku kapitałowego
Można być zaskoczonym liczbą giełd na świecie. Nawet najmniejsze gospodarki świata, takie jak Rwanda czy Czarnogóra, mają swój parkiet. Z perspektywy mikroekonomicznej, giełda jest dla wielu miejscem ścierania się magicznych mocy, powodujących nieprzewidywane wahania kursów lub okazją do rywalizacji giełdowych rekinów i giełdowych ciułaczy... W rzeczywistości makroekonomiczna funkcja giełdy jako fundamentu gospodarki wolnorynkowej, choć często podkreślana w literaturze finansowej, jest najczęściej pomijana w polityczno-medialnych dyskusjach. Określenia, że rynek kapitałowy jest filarem gospodarki wolnorynkowej, nie wydają się przesadzone, ponieważ za pośrednictwem tego rynku następuje zamiana wolnych kapitałów pieniężnych w kapitały przeznaczone na finansowanie inwestycji, a to właśnie inwestycje warunkują rozwój gospodarczy. Giełda umożliwia pozyskanie kapitału przez przedsiębiorstwa oraz inwestowanie (poprzez zakup papierów wartościowych ), jest także barometrem gospodarki - z wyprzedzeniem wskazuje zmiany w jej koniunkturze.
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) wymieniana jest w ostatnich latach jako drugie, po Londynie, najaktywniejsze centrum finansowe w Europie. Wynika to z ilości nowych spółek, które chcą wchodzić na warszawski parkiet. Ostatnie 25 lat rozwoju gospodarki rynkowej przekształciło polską gospodarkę w regionalnego lidera wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a to właśnie reaktywowanie działalności GPW w 1991r. uznawane jest za jeden z podstawowych aktów inicjujących polską wolną gospodarkę rynkową.
Podstawowe funkcje giełdy
Z makroekonomicznego punktu widzenia giełda pełni trzy podstawowe, formalnie sprecyzowane funkcje: alokacyjną, kontrolną oraz wartościującą.
Po pierwsze: alokuj
Nowy Jork. Wrzesień 2014.