W lutym Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła projekt rekomendacji dla zakładów ubezpieczeń dotyczących procesu ustalania i wypłaty zadośćuczynienia z tytułu szkody niemajątkowej z umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Nadzór chce bowiem ich nieprzewidywalne wysokości zagrażają stabilności rynku.
Jak poinformowała podczas Kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeń w Sopocie Dagmara Wieczorek-Bartczak, dyrektor departamentu inspekcji ubezpieczeniowych i emerytalnych w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego prace nad finalnym dokumentem powoli dobiegają końca - KNF kończy prace nad rekomendacją dla ubezpieczycieli, która ureguluje kwestie wypłat zadośćuczynień za szkody osobowe z tytułu polis komunikacyjnych OC. Prace przebiegają zgodnie z przedstawionym w lutym planem i chcemy przedstawić gotowy dokument w czerwcu. Jego wejście życie przez Komisję planowane jest z początkiem przyszłego roku – mówiła podczas panelu „Nieprzewidywalność wypłat - luki regulacyjne w przeregulowanym świecie ubezpieczeń" przedstawicielka Nadzoru.
- Nie mamy jednak wątpliwości, że uregulowanie kwestii wysokości zadośćuczynień wymaga umiejscowienia w twardej legislacji – podkreśliła.
Dlatego KNF podjęła kroki zmierzające w tym kierunku. - Stworzyliśmy zespół, który będzie pracował nad nowymi przepisami. Do udziału w w nim zaprosiliśmy nie tylko branżę ubezpieczeniową ale także ministerstwo finansów, sprawiedliwości, i środowisko medyczne które orzeka w tego typu szkodach – mówiła Wieczorek-Bartczak.
Chodzi o to, żeby wypracować konkretne przedziały kwot wypłacanych w ramach zadość uczynieni za szkody osobowe z OC. Zespół pod auspicjami KNF będzie miał za zadanie sporządzenie takich tabel z widełkami pokazującymi możliwe kwoty wypłacane przez towarzystwa w przypadku podobnych zdarzeń. - Chcemy żeby to było umocowane w prawie. Strony odpowiedziały na zaproszenie pozytywnie i zespół ma rozpocząć pracę w czerwcu – zapowiedziała Dagmara Wieczorek-Bartczak.