Niemiecka produkcja przemysłowa najniższa od maja 2020

Produkcja przemysłowa spadła o 2,4 proc. w grudniu m/m, osiągając najniższy poziom od maja 2020 r., głównie z powodu gwałtownego spadku produkcji samochodów. W branżach energochłonnych produkcja spadła jeszcze bardziej, o 3,1 proc. m/m.

Publikacja: 07.02.2025 17:14

Niemiecka produkcja przemysłowa najniższa od maja 2020

Foto: Alex Kraus/Bloomberg

Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) podał w piątek, że niemiecka produkcja przemysłowa spadła w grudniu bardziej niż oczekiwano, zmniejszając się o 2,4 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Analitycy ankietowani przez Reuters spodziewali się spadku o 0,6 proc..

Zrewidowane dane wykazały, że produkcja w listopadzie 2024 r. wzrosła o 1,3 proc. w porównaniu z październikiem, czyli mniej niż wcześniej zgłaszane 1,5 proc. – podał Destatis.

Produkcja przemysłowa pozostaje o około 10 proc. niższa od poziomu sprzed pandemii, zauważył Carsten Brzeski, globalny szef makro w ING.

– Dzisiejsze dane przemysłowe po raz kolejny podkreślają, że przemysł był i pozostanie hamulcem niemieckiego wzrostu – powiedział Brzeski.

Mniej zmienne porównanie trzymiesięczne do trzech miesięcy pokazało, że produkcja w okresie od października do grudnia 2024 r. była o 0,9 proc. niższa niż w poprzednich trzech miesiącach.

Zamówienia przemysłowe wzrosły o 6,9 proc. w grudniu w związku ze znacznym wzrostem zamówień na dużą skalę, takich jak samoloty, statki, pociągi i pojazdy wojskowe, podał w czwartek federalny urząd statystyczny.

Andrew Kenningham, główny ekonomista ds. Europy w Capital Economics powiedział, że w najbliższej przyszłości może nastąpić odbicie w produkcji samochodów, a spadające stopy procentowe mogą wspierać inwestycje przedsiębiorstw w nadchodzących miesiącach. Zauważył jednak, że badania przedsiębiorstw, takie jak indeks Ifo, pozostają na bardzo niskim poziomie, a odbicie cen europejskiego gazu ziemnego od połowy grudnia zwiększy koszty dla przedsiębiorstw energochłonnych.

– Wszystko wskazuje na to, że strukturalny upadek niemieckiego przemysłu będzie się utrzymywał – stwierdził Kenningham.

Czytaj więcej

Niemcy pogrążone są w kryzysie piwnym

Na spadku produkcji zaważyła głównie branża motoryzacyjna

Jak pisze Destatis, na negatywny rozwój produkcji w grudniu 2024 roku wpływ miał przede wszystkim spadek obserwowany w branży motoryzacyjnej (-10,0 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, po uwzględnieniu sezonowości i kalendarza). Negatywny wpływ na wynik ogólny miał także spadek produkcji w dziale utrzymania ruchu i montażu maszyn (-10,5 proc.). Pozytywnie na wynik wpłynął natomiast wzrost produkcji w przemyśle farmaceutycznym (+11,6 proc.).

W grudniu produkcja przemysłu z wyłączeniem energetyki i budownictwa spadła o 3,3 proc. w stosunku do listopada, po korekcie sezonowej i kalendarzowej. Produkcja dóbr kapitałowych spadła o 4,7 proc., a produkcja dóbr pośrednich o 3,3 proc. Produkcja dóbr konsumpcyjnych wzrosła natomiast o 0,9 proc. Poza przemysłem produkcja energii w grudniu 2024 r. wzrosła o 1,1 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Produkcja w budownictwie utrzymała się na poziomie poprzedniego miesiąca (0,0 proc.).

W porównaniu z grudniem 2023 r. produkcja przemysłu z wyłączeniem energetyki i budownictwa w grudniu 2024 r. spadła o 4,1 proc. w ujęciu kalendarzowym.

Czytaj więcej

Stopa inflacji w 2024 r. w Niemczech niższa niż w trzech poprzednich latach

W całym 2024 roku produkcja przemysłu była o 4,5 proc. niższa niż w roku poprzednim

Obserwowana od wiosny 2023 r. tendencja spadkowa utrzymała się zatem w całym roku. W grudniu produkcja spadła do najniższego poziomu od załamania w maju 2020 r. na początku kryzysu związanego z Covid-19.

Produkcja przemysłu z wyłączeniem energetyki i budownictwa w 2024 roku spadła o 4,9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Produkcja energii w 2024 r. spadła o 3,2 proc. po odnotowaniu spadku o 14,1 proc. w 2023 r. Również budownictwo odnotowało w 2024 r. spadek produkcji o 3,2 proc. Wiąże się to z negatywną sytuacją w istotnej branży budownictwa kubaturowego (-3,4 proc.) oraz budownictwa kubaturowego (-6,9 proc.), natomiast w inżynierii lądowej i wodnej odnotowano wzrost produkcji o 2,1 proc.

W sektorze dóbr kapitałowych produkcja w 2024 roku była o 5,6 proc. niższa niż w roku poprzednim. Spadek ten wynika głównie z rozwoju produkcji przemysłu motoryzacyjnego (-7,2 proc. w stosunku do roku poprzedniego po skorygowaniu kalendarzowym) oraz produkcji maszyn i urządzeń (-8,1 proc.). Z kolei produkcja pozostałego sprzętu transportowego (samoloty, statki, pociągi, pojazdy wojskowe; +6,5 proc.) wykazała pozytywną tendencję. Produkcja w tej mniej ważnej branży skorzystała w ostatnich latach na wysokim wolumenie zamówień na dużą skalę

Eksport wzrósł, ale perspektywy niemieckiej gospodarki nie są dobre

Wprawdzie niemiecki eksport wzrósł w grudniu,  ale spadek produkcji sugeruje, że perspektywy dla największej gospodarki strefy euro wcale nie są różowe.

Eksport wzrósł o 2,9 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, jak pokazało w piątek dane federalnego urzędu statystycznego. Ekonomiści w sondażu Reutersa prognozowali spadek o 0,6 proc. W całym 2024 r. eksport spadł o 1,0 proc. w porównaniu z 2023 r. ze względu na słaby popyt ze strony Chin, po ponownym spadku w 2023 r.

Import zanotował spadek o 2,8 proc., a saldo handlu zagranicznego w 2024 roku wykazało nadwyżkę w wysokości 241,2 mld euro.

Zwiększona konkurencja zagraniczna, wysokie koszty energii, wciąż wysokie stopy procentowe i niepewne perspektywy gospodarcze odcisnęły swoje piętno na niemieckiej gospodarce, która w 2024 roku skurczyła się drugi rok z rzędu.

Rząd prognozuje spadek eksportu o 0,3 proc. w tym roku, co oznaczałoby trzeci z rzędu rok spadku, wynikający z osłabienia konkurencyjności oraz rosnących napięć geopolitycznych i handlowych.

Stowarzyszenie branżowe BDI poinformowało, że powrót Donalda Trumpa do Białego Domu i jego groźby celne mogą oznaczać, że zorientowana na eksport gospodarka kraju skurczy się o prawie 0,5 proc. w 2025 r.

W grudniu eksport do pozostałych krajów UE wzrósł w ujęciu miesięcznym o 5,9 proc., podczas gdy eksport do krajów spoza UE spadł o 0,5 proc.. Import wzrósł o 2,1 proc. w ujęciu kalendarzowym i sezonowym w porównaniu z listopadem.

Saldo handlu zagranicznego wykazało w grudniu nadwyżkę w wysokości 20,7 mld euro (21,5 mld dolarów), w porównaniu z 19,2 mld euro w listopadzie 2024 r.

Gospodarka światowa
Wojna handlowa dała drugie życie ekipie kanadyjskich liberałów
Gospodarka światowa
Wolniejsza inflacja przyniosła szczyptę optymizmu na rynki
Gospodarka światowa
Inflacja w USA niższa od prognoz
Gospodarka światowa
UE uderza karnymi cłami w stany popierające Donalda Trumpa
Gospodarka światowa
Chaotyczna polityka Trumpa zepsuła hossę
Gospodarka światowa
Niespodziewany spadek niemieckiego eksportu