Fundusze ETF polujące na Czarne Łabędzie zafundowały sobie apokalipsę

Miały sowicie zarobić gdyby Wall Street spotkało, zwane Czarnym Łabędziem, równie zaskakujące nieszczęście, jak katastrofa kredytowa z 2008 roku. Ale nic z tego nie wyszło. Co gorsza same wpadły w zastawioną pułapkę.

Publikacja: 20.02.2024 07:27

Fundusze ETF polujące na Czarne Łabędzie zafundowały sobie apokalipsę

Foto: AFP

Simplify Tail Risk Strategy ETF w minionym tygodniu poinformował, że zwija żagle po 99,8-proc. stracie. Jego aktywa spadły ze 110 milionów dolarów do około 2 milionów, a udziały nawet po odwrotnym splicie 1: 20 wciąż miały wycenę poniżej jednego dolara.

Nieco lepiej powiodło się Cambria Tail Risk ETF. Od początku 2017 roku stracił 46 proc. , a jego aktywa zanurkowały z blisko pól miliarda dolarów do 90 mln USD.

Tym i im podobnym funduszom miała pomóc pandemia, wojna w Ukrainie, rozkręcająca się inflacja i podwyżki stóp procentowych skazujące gospodarkę USA na recesję.

Lecz rynek akcji pokrzyżował te plany katapultując indeks Standard&Poor’s500 o ponad 40 proc. od dołka z roku 2022.

- Ryzykowne strategie nie radzą sobie dobrze, kiedy rynek znajduje się na trajektorii wznoszącej — wskazuje Jeffrey Ptak, ekspert Morningstar Research Services.

Takie fundusze, jak wyjaśnia agencja Bloomberga, mają do wyboru różne strategie, ale często kupują opcje put (sprzedaży) na indeks S&P500 umożliwiające im sprzedaż z zyskiem kiedy rynek głęboko zanurkuje, bądź też wybierają opcje kupna, których wartość rośnie wraz z silną zwyżką indeksu zmienności Cboe Volatility Index.

Jeśli przewidywany scenariusz nie wypali kontrakty te stają się bezwartościowe.

Meb Faber, prezes Cambria Investment Management, podkreśla, że jego ETF spisuje się względnie dobrze na rosnącym rynku. Spodziewa się, że zainteresowanie jego ofertą zwiększy się, kiedy apetyt inwestorów na ryzyko osłabnie, a wyceny zostaną zrewidowane.

Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?