Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 18.05.2025 20:15 Publikacja: 09.02.2024 06:00
Foto: Michael Nagle/Bloomberg
Indeks S&P 500 zaczął czwartkową sesję od nieznacznej zwyżki, po tym jak dzień wcześniej ustanowił rekord. Na początku czwartkowego handlu 4 pkt dzieliły go do poziomu 5000 pkt, którego nigdy wcześniej nie przekroczył. Do zamknięcia tego wydania „Parkietu” poziom ten nie został jeszcze przebity.
Zapewne S&P 500 przekroczyłby go, gdyby nie to, że na nastroje inwestorów negatywnie wpłynął wzrost rentowności amerykańskich obligacji. Rentowność dziesięciolatek sięgała po południu 4,15 proc. Do jej zwyżki przyczyniło się oczekiwanie na dużą aukcję papierów 30-letnich oraz zaskakująco dobre dane z rynku pracy (wynikało z nich, że w zeszłym tygodniu liczba składanych po raz pierwszy zasiłków dla bezrobotnych sięgnęła tylko 218 tys. i była niższa od prognoz).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inwestorzy ucieszyli się z handlowego zawieszenia broni. Pekin i Waszyngton w porę się zorientowały, że nie są jeszcze wystarczająco gotowe na dłuższy, poważny konflikt.
Eksport Unii Europejskiej do USA osiągnął w marcu rekordowy poziom, ponieważ przedsiębiorstwa gromadziły zapasy przed wzrostem taryf. UE wyeksportowała do USA o 59,5 proc. więcej towarów niż rok wcześniej, za 71,4 mld euro.
Spowolnienie gospodarcze i ulgi podatkowe prawdopodobnie zmniejszą całkowite niemieckie dochody podatkowe o 81,2 mld euro w latach 2025–2029 w porównaniu z prognozą z października. Rząd federalny zmniejszy dochody podatkowe o 33,3 mld euro w okresie pięciu lat.
Legendarny inwestor ma wkrótce przejść na emeryturę. Na poważnie zaczynał on swoją przygodę z Wall Street 74 lata temu. Przez ten czas stał się mistrzem pozbawionego emocji długoterminowego inwestowania w wartościowe aktywa.
Ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w kwietniu o 0,8 proc. wyższe niż w kwietniu 2024 r., zwalniając wobec zanotowanego w marcu wzrostu rok do roku o 1,3 proc. Był to najwolniejszy wzrost od grudnia ub.r. Mimo to był to piąty z rzędu miesiąc rocznych wzrostów.
PKB Wielkiej Brytanii wzrósł w pierwszym kwartale mocniej niż mówiły prognozy. Wygląda na to, że był on był w tym okresie najsilniejszy wśród państw grupy G7.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas