S&P500 nie polegnie w starciu z wysokimi rentownościami obligacji

W tym roku rynek akcji jest na tyle mocny, że wytrzyma presję ze strony wysokich rentowności, wynika z sondażu Bloomberga Markets Live Pulse.

Publikacja: 05.09.2023 11:30

S&P500 nie polegnie w starciu z wysokimi rentownościami obligacji

Foto: AdobeStock

Większość spośród 331 ankietowanych instytucji przewiduje, że indeks Standard&Poor’s500 do końca roku może stracić nie więcej niż 10 proc. jeśli rentowności obligacji dziesięcioletnich znowu zaczną rosnąć nawet do 4,5 proc.

- Jeśli będziemy mieli wyższe stopy procentowe i rentowności obligacji, prawdopodobnie stanie się to na skutek pozytywnych niespodzianek makroekonomicznych - wskazuje Christopher Hiorns, zarządzający portfelem w Eden Tree Investment Management.

A więc w tej sytuacji akcje chroniące przed inflacją mogą nie być takim złym miejscem w porównaniu z obligacjami - podkreśla menedżer.

W sierpniu dziesięcioletnie papiery dłużne osiągnęły rentowność na poziomie 4,36 proc. , najwyższym od 16 lat, gdyż uporczywie odporna amerykańska gospodarka skłoniła inwestorów do obstawiania , iż stopy procentowe pozostaną na podwyższonym poziomie.

Czytaj więcej

Optymizm powraca do prognoz

Skok rentowności sprawił, że miniony miesiąc był dla indeksu giełdowego Standard&Poor’s500 najgorszy od lutego chociaż ten wskaźnik obecnie pozostaje na znacząco wyższym poziomie niż w przeszłości kiedy rentowności były na tak wysokim poziomie jak teraz.

Ponieważ Fed jest gotowy utrzymywać koszty kredytu na podwyższonym poziomie aż inflacja znajdzie się na przekonującej trajektorii w kierunku celu na poziomie 2 proc., stwarza to większą przestrzeń dla dalszego wzrostu rentowności.

Jednak stratedzy spodziewają się, że powinny one zatrzymać się na wysokości 4,5 proc.

Taka rentowność dziesięcioletnich papierów na koniec roku mogłaby sprawić że Standard&Poor’s500, według prognozy analityków banku HSBC finiszowałby mając na koncie 4500 pkt , co oznaczałoby jego 17-proc. dorobek w skali roku

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?