Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.05.2025 16:19 Publikacja: 14.03.2023 21:00
Foto: TIMOTHY A. CLARY
Inflacja konsumencka w USA wyhamowała z 6,4 proc. w styczniu do 6 proc. w lutym, co było zgodne z przewidywaniami analityków. Szczyt miała czerwcu 2022 r. na poziomie 9,1 proc., a od tamtej pory cały czas malała. Licząc miesiąc do miesiąca, ceny wzrosły w lutym o 0,4 proc., po styczniowej zwyżce o 0,5 proc. Wyhamowała również inflacja bazowa, czyli nieuwzględniająca zmian cen energii, paliw oraz żywności. Zeszła z 5,6 proc. w styczniu do 5,5 proc. w lutym. Licząc miesiąc do miesiąca przyspieszyła jednak z 0,4 proc. do 0,5 proc. Te dane zostały dosyć dobrze przyjęte przez rynek. Wtorkowa sesja w USA zaczęła się od zwyżek, a Dow Jones Industrial Average zyskiwał na jej początku 1 proc. Inwestorzy uznali więc, że dane o inflacji mogą pozwolić Fedowi na wyhamowanie tempa podwyżek stóp procentowych, zwłaszcza w obliczu napięć w sektorze finansowym. Czy jednak Fed spełni nadzieje inwestorów?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w kwietniu o 0,8 proc. wyższe niż w kwietniu 2024 r., zwalniając wobec zanotowanego w marcu wzrostu rok do roku o 1,3 proc. Był to najwolniejszy wzrost od grudnia ub.r. Mimo to był to piąty z rzędu miesiąc rocznych wzrostów.
PKB Wielkiej Brytanii wzrósł w pierwszym kwartale mocniej niż mówiły prognozy. Wygląda na to, że był on był w tym okresie najsilniejszy wśród państw grupy G7.
Prezydent USA od dawna opowiadał się za koniecznością doprowadzenia do spadku cen ropy. Analitycy Goldmana Sachsa wskazują, jaki poziom go zadowoli.
Amerykanie chcą mocno współpracować z Saudyjczykami w dziedzinie sztucznej inteligencji. Administracja Trumpa luzuje więc reguły eksportu chipów.
Inflacja w Niemczech spadła do 2,1 proc. w kwietniu, poinformował Federalny Urząd Statystyczny (Destatis), potwierdzając wstępne dane. Największy wpływ na wzrost cen miały produkty energetyczne, żywność i usługi
Amerykański Departament Handlu ogłosił, że wycofuje wprowadzone przez administrację Bidena restrykcje dotyczące eksportu nowoczesnych chipów do większości krajów świata, w tym do Polski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas