Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 17.05.2025 08:07 Publikacja: 28.02.2023 21:00
Foto: Al Drago
Ledwie dwa i pół miesiąca tytułem najbogatszego cieszył się Bernard Arnault, prezes koncernu LVMH, kontrolującego takie marki, jak Christian Dior czy Tiffany. Francuz pierwsze miejsce w rankingu miliarderów tworzonym przez agencję Bloomberg oddał Elonowi Muskowi. Współzałożyciel i dyrektor generalny Tesli stracił je w grudniu za sprawą przeceny akcji spółki, stając się pierwszą w historii rankingu osobą, której majątek skurczył się o ponad 200 mld USD.
Od styczniowego dołka notowania producenta aut elektrycznych wzrosły o ponad 100 proc., co umożliwiło Muskowi odzyskanie pałeczki lidera. Według obliczeń Bloomberga wartość jego majątku wzrosła do 187,1 mld USD, przekraczając 185,3 mld USD, którymi dysponuje Arnault.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Eksport Unii Europejskiej do USA osiągnął w marcu rekordowy poziom, ponieważ przedsiębiorstwa gromadziły zapasy przed wzrostem taryf. UE wyeksportowała do USA o 59,5 proc. więcej towarów niż rok wcześniej, za 71,4 mld euro.
Spowolnienie gospodarcze i ulgi podatkowe prawdopodobnie zmniejszą całkowite niemieckie dochody podatkowe o 81,2 mld euro w latach 2025–2029 w porównaniu z prognozą z października. Rząd federalny zmniejszy dochody podatkowe o 33,3 mld euro w okresie pięciu lat.
Legendarny inwestor ma wkrótce przejść na emeryturę. Na poważnie zaczynał on swoją przygodę z Wall Street 74 lata temu. Przez ten czas stał się mistrzem pozbawionego emocji długoterminowego inwestowania w wartościowe aktywa.
Ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w kwietniu o 0,8 proc. wyższe niż w kwietniu 2024 r., zwalniając wobec zanotowanego w marcu wzrostu rok do roku o 1,3 proc. Był to najwolniejszy wzrost od grudnia ub.r. Mimo to był to piąty z rzędu miesiąc rocznych wzrostów.
PKB Wielkiej Brytanii wzrósł w pierwszym kwartale mocniej niż mówiły prognozy. Wygląda na to, że był on był w tym okresie najsilniejszy wśród państw grupy G7.
Prezydent USA od dawna opowiadał się za koniecznością doprowadzenia do spadku cen ropy. Analitycy Goldmana Sachsa wskazują, jaki poziom go zadowoli.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas