Czy zwyżki Nasdaq mogą przetrwać?

Amerykański indeks technologiczny wszedł już w rynek byka, ale wyniki kilku gigantów z tego sektora wyraźnie rozczarowały. Ponadto sytuacja gospodarcza jest niepewna.

Publikacja: 05.02.2023 21:00

Czy zwyżki Nasdaq mogą przetrwać?

Foto: Michael Nagle/Bloomberg

Nasdaq Composite zyskał od dołka z października do piątkowego otwarcia 21 proc. Pod względem technicznym spełnił więc już jedną z definicji wejścia w rynek byka. Spełnił ją też węższy indeks Nasdaq 100, który od grudniowego dołka do piątku zyskał 21 proc. Czy jednak ich zwyżki mają szanse na kontynuację? Piątkową sesję oba indeksy rozpoczynały od spadków po około 2 proc. O ile dzień wcześniej emocje inwestorów zostały rozgrzane przez lepsze od prognoz wyniki Mety Platforms (dawnego Facebooka) i oczekiwania na bardziej „gołębią” politykę Fedu, o tyle w piątek nastroje popsuły rozczarowujące wyniki Apple’a, Alphabetu (Google) i Amazona. Ich słabsze wyniki pokazały, że giganty branży technologicznej nie są odporne na pogorszenie globalnej koniunktury gospodarczej.

Rozczarowanie wynikami

Apple rozczarował inwestorów pod względem przychodów, zysku i sprzedaży. Zysk na akcję wyniósł w czwartym kwartale 1,88 USD, podczas gdy średnio spodziewano się 1,94 USD. Przychody wyniosły 117,15 mld USD i były o 5,5 proc. niższe niż w takim samym okresie rok wcześniej. Był to pierwszy roczny spadek od 2019 r. Tim Cook, prezes Apple’a, stwierdził, że za pogorszenie wyników jego spółki odpowiadały trzy czynniki: silny dolar, problemy z produkcją w Chinach i gorsze środowisko ekonomiczne.

– Kiepski kwartał Apple’a pokazuje, że nawet amerykańska spółka o najwyższej kapitalizacji nie jest odporna na wyzwania, z którymi mierzy się cały sektor technologiczny – twierdzi Jesse Cohen, analityk Investing.com.

– Wojna w Ukrainie, presja inflacji i niepewność ekonomiczna sprawiły, że nastroje konsumentów były słabe w 2022 r., a użytkownicy smartfonów zmniejszyli tempo ich wymiany - wskazuje Harmeet Singh Walia, analityk firmy Counterpoint Research.

Gorzej niż oczekiwano radził sobie w czwartym kwartale też Alphabet. Jego zysk na akcję wyniósł 1,05 USD wobec oczekiwanych 1,15 USD, a sprzedaż, a także przychody reklamowe YouTube’a i przychód Google’a Cloud też były niższe od prognoz. Spółka zapowiedziała również, że poniesie koszty od 1,9 mld USD do 2,3 mld USD związane ze zwolnieniem 12 tys. pracowników.

Amazon mógł się co prawda pochwalić dobrą sprzedażą w czwartym kwartale (sięgającą 149,2 mld USD wobec średnio oczekiwanych 145,4 mld USD) i wzrostem przychodu Amazona Web Services o 20 proc., do 21,4 mld USD, ale cały rok 2022 był dla niego raczej kiepski. Jego całoroczna strata netto wyniosła 2,7 mld USD, podczas gdy w 2021 r. miał 33,4 mld USD zysku netto. Na jego wyniki negatywny wpływ miała strata poniesiona na inwestycji w Rivian (producenta samochodów elektrycznych) wynosząca 12,7 mld USD.

Czas zwyżek

Spośród wszystkich spółek wchodzących w skład Nasdaq 100 raporty za czwarty kwartał opublikowały do piątkowego otwarcia sesji 44. 22 z nich miało przychody wyższe od prognoz, 11 z nich gorsze, a 11 zgodne z oczekiwaniami. W przypadku zysków, aż 31 pozytywnie zaskoczyło, a 13 negatywnie. Sezon wyników amerykańskich spółek technologicznych nie był więc jak na razie zły. Niektóre z tych firm – na przykład Meta i Tesla – bardzo pozytywnie zaskakiwały wynikami inwestorów. Część dużych spółek technologicznych doświadczyła też od początku roku bardzo silnych zwyżek cen akcji. Papiery Tesli zyskały do piątkowego otwarcia prawie 75 proc., akcje Nvidii wzrosły o prawie 50 proc., akcje Amazonu ponad 30 proc., papiery Netflixa prawie 25 proc.

– Akcje spółek technologicznych były nadmiernie wyprzedane, a wyniki Mety dały inwestorom nieco ulgi. Ponadto Fed sygnalizuje, że największe podwyżki już są za nami. Wszyscy inwestorzy, zarówno ci instytucjonalni, jak i detaliczni, doceniają to – wskazuje Mark Martiak, dyrektor zarządzający ds. inwestycji w Alliance Global Partners.

Nasdaq Composite zyskał od początku roku do piątkowego otwarcia 17,5 proc. W tym czasie S&P 500 wzrósł o 9 proc., a Dow Jones Industrial zyskał tylko 3 proc.

Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?
Gospodarka światowa
Nastroje w niemieckim biznesie nadal się poprawiają