Nagie ryzyko na Wall Street. ETF-y na akcje tylko jednej spółki i to zagranicznej?

Nadzorcy amerykańskiego rynku kapitałowego już są wielce zatroskani ryzykiem, jakie wiąże się z funduszami ETF bazującymi na akcjach tyko jednej firmy krajowej, a tu pojawia się nowe zagrożenie.

Publikacja: 18.09.2022 15:53

Nagie ryzyko na Wall Street. ETF-y na akcje tylko jednej spółki i to zagranicznej?

Foto: Bloomberg

To fundusze ETF oparte na akcjach jednej spółki i do tego zagranicznej, wymykającej się standardom obowiązującym na Wall Street.

W sierpniu emitenci poinformowali o planach zaoferowania co najmniej 129 ETF opartych na akcjach jednej firmy zagranicznej każdy.

Większość spośród nich nie posiada kwitów depozytowych notowanych na amerykańskich giełdach, co na ogół oznacza, iż nie muszą one przestrzegać reguł sprawozdawczości finansowej obowiązujących spółki rodzime.

Nadzorcy obawiają się, że amerykańscy inwestorzy uzyskają łatwy dostęp do zagranicznych firm, których sytuacja finansowa może nie być w pełni przejrzysta, co narazi ich na ryzyko.

- Zgoda na giełdowy handel produktami zawierającymi nic więcej niż nagą ekspozycję na akcje, którymi normalnie nie można handlować na tych giełdach, wydaje się problematyczna - ocenia Steve Sosnick, główny strateg Interactive Brokers.

Proponowane fundusze są wciąż analizowane, co oznacza, że Komisja Papierów Wartościowych i Giełdy (SEC) może je jeszcze zablokować, ale nie wiadomo, czy tak się stanie.

Regulatorzy wyrażali już przecież niezadowolenie w związku z pomysłami uruchomienia funduszy ETF bazujących na akcjach jednej spółki krajowej, a mimo to nie zastopowali tego pomysłu, przypomina Bloomberg.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?