Niemcy: rośnie presja inflacyjna

Ceny niemieckich producentów ponownie wzrosły w lipcu, przebijając rekordowe 37 proc. rok do roku. To może oznaczać, że ceny konsumpcyjne nie osiągnęły jeszcze szczytu. Być może Niemcy również doświadczą dwucyfrowych stóp inflacji, tak jak Wielka Brytania.

Publikacja: 19.08.2022 11:57

Niemcy: rośnie presja inflacyjna

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

W lipcu 2022 r. wskaźnik cen producentów wyrobów przemysłowych wzrósł o 37,2 proc. w porównaniu z lipcem 2021 r. Jak podał Federalny Urząd Statystyczny był to najwyższy wzrost w historii w porównaniu z analogicznym miesiącem roku poprzedniego. W czerwcu wzrost wyniósł 32,7 proc., a w maju 33,6 proc. W porównaniu z czerwcem 2022 r. ogólny wskaźnik wzrósł o 5,3 proc. Jest to najwyższy wzrost w historii w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Główną przyczyną wzrostu cen producenta w stosunku do lipca 2021 r. nadal była podwyżka cen energii. Co więcej, ceny również znacznie wzrosły w przypadku dóbr pośrednich (19,1 proc.) i kapitałowych (8,0 proc.) oraz trwałych i nietrwałych dóbr konsumpcyjnych (odpowiednio 10,9 proc. i 16,2 proc.).

Ceny energii ogółem wzrosły o 105,0 proc. w porównaniu z lipcem 2021 r. i o 14,7 proc. w porównaniu z czerwcem 2022 r. Główną przyczyną wysokiego wzrostu cen energii były silne podwyżki cen gazu ziemnego (dystrybucja), które w lipcu 2021 r. wyniosły 163,8 proc. i energii elektrycznej, która wzrosła o 125,4 proc.

Elektrownie musiały płacić za gaz o 234,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Ceny konsumentów przemysłowych wzrosły o 194,7 proc., a odsprzedawców o 186,6 proc.. We wszystkich grupach klientów gaz ziemny podrożał o 18,8 proc. w porównaniu z czerwcem 2022 roku.

Redystrybutorzy energii elektrycznej musieli zapłacić o 215,9 proc. więcej niż w lipcu 2021 r., klienci kontraktowi specjalne 129,2 proc.. W porównaniu z poprzednim miesiącem czerwcowe ceny energii elektrycznej wzrosły dla wszystkich odbiorców o 20,0 proc.. W przypadku mniejszych odbiorców, takich jak gospodarstwa domowe (-5,5 proc.) i mali odbiorcy komercyjni (-5,1 proc.) ceny nieznacznie spadły ze względu na zniesienie dopłaty EEG.

Liczby ta była tym bardziej rozczarowujące, że ceny ropy naftowej znacznie spadły w ciągu miesiąca, o 4,3 proc. w porównaniu z czerwcem, gdy światowe ceny ropy spadły. Jednak ceny oleju opałowego, który firmy coraz częściej wykorzystują jako substytut gazu ziemnego, wzrosły o 108 proc. Wyłączając ceny energii, Destatis powiedział, że ceny producentów wzrosły o 0,4 proc. w ciągu miesiąca i 14,6 proc. w skali roku.

Dane te nie przynoszą ulgi Europejskiemu Bankowi Centralnemu, który wskazał, że na posiedzeniu w przyszłym miesiącu agresywnie podniesie stopy procentowe, jeśli tendencja inflacyjna się nie poprawi. Członek zarządu EBC, Isabel Schnabel, powiedziała agencji Reuters w wywiadzie opublikowanym w czwartek, że „ceny energii, zwłaszcza gazu, i ceny żywności odgrywają ważną rolę. Ale to znacznie więcej”. – Jeśli spojrzeć na którąkolwiek z naszych miar inflacji bazowej, będą one dalej w górę i stoją na historycznych maksimach – stwierdziła.

Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?