Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 03:34 Publikacja: 01.08.2022 14:20
Mario Draghi przetrwał kilkanaście miesięcy jako premier Włoch. Słabością jego rządu było to, że musiał się on opierać na poparciu partii politycznych mających sprzeczne programy. Fot. Andreas SOLARO/AFP
Gdy w lutym 2021 r. Mario Draghi obejmował urząd premiera Włoch, wielu ludzi miało nadzieję, że ten technokrata – świetnie oceniany były prezes Europejskiego Banku Centralnego – zdoła choć trochę zreformować gospodarkę włoską. Nadzieje te były jednak mocno na wyrost. Rząd Draghiego był bowiem rządem od samego początku skazanym na tymczasowość. Opierał się on na taktycznym poparciu szerokiej koalicji, w skład której wchodziły partie zarówno z lewicy, jak i z prawicy. Włoski system polityczny ogólnie nie sprzyja stabilności rządów i można się było spodziewać, że gabinet Draghiego nie dotrwa do końca kadencji. 14 lipca premier złożył dymisję, po tym jak populistyczny, lewicowy Ruch Pięciu Gwiazd odmówił poparcia ustawy o pakiecie pomocowym. Prezydent Sergio Mattarella nie przyjął dymisji, a sześć dni później doszło do głosowania w Senacie nad wotum zaufania dla premiera. Formalnie Draghi je wygrał, ale w głosowaniu nie wzięli udziału senatorowie Ruchu Pięciu Gwiazd, prawicowej Ligi oraz partii Forza Italia. Koalicja de facto więc przestała istnieć, a Draghi ponownie złożył dymisję. Nowe wybory wyznaczono na 25 września, a rynki oraz analitycy zaczęli się już niepokoić o ich wynik. Czy jednak rzeczywiście jest powód, by się czegoś obawiać?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas