Gospodarka Włoch. Powrót słabego ogniwa strefy euro?

Upadek rządu Mario Draghiego otworzył drogę do przyspieszonych wyborów, które mogą wygrać eurosceptyczni prawicowcy. Włochom grożą więc spory z Brukselą, którym może towarzyszyć rosnące ryzyko recesji oraz wzrost kosztów obsługi olbrzymiego długu.

Publikacja: 01.08.2022 14:20

Mario Draghi przetrwał kilkanaście miesięcy jako premier Włoch. Słabością jego rządu było to, że mus

Mario Draghi przetrwał kilkanaście miesięcy jako premier Włoch. Słabością jego rządu było to, że musiał się on opierać na poparciu partii politycznych mających sprzeczne programy. Fot. Andreas SOLARO/AFP

Gdy w lutym 2021 r. Mario Draghi obejmował urząd premiera Włoch, wielu ludzi miało nadzieję, że ten technokrata – świetnie oceniany były prezes Europejskiego Banku Centralnego – zdoła choć trochę zreformować gospodarkę włoską. Nadzieje te były jednak mocno na wyrost. Rząd Draghiego był bowiem rządem od samego początku skazanym na tymczasowość. Opierał się on na taktycznym poparciu szerokiej koalicji, w skład której wchodziły partie zarówno z lewicy, jak i z prawicy. Włoski system polityczny ogólnie nie sprzyja stabilności rządów i można się było spodziewać, że gabinet Draghiego nie dotrwa do końca kadencji. 14 lipca premier złożył dymisję, po tym jak populistyczny, lewicowy Ruch Pięciu Gwiazd odmówił poparcia ustawy o pakiecie pomocowym. Prezydent Sergio Mattarella nie przyjął dymisji, a sześć dni później doszło do głosowania w Senacie nad wotum zaufania dla premiera. Formalnie Draghi je wygrał, ale w głosowaniu nie wzięli udziału senatorowie Ruchu Pięciu Gwiazd, prawicowej Ligi oraz partii Forza Italia. Koalicja de facto więc przestała istnieć, a Draghi ponownie złożył dymisję. Nowe wybory wyznaczono na 25 września, a rynki oraz analitycy zaczęli się już niepokoić o ich wynik. Czy jednak rzeczywiście jest powód, by się czegoś obawiać?

Pozostało jeszcze 86% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?