– Nie byliśmy w stanie zrealizować transakcji, która spełniałaby nasze kryteria inwestycyjne i była możliwa do wykonania – stwierdził Ackman.
SPAC, czyli tzw. spółka specjalnego przeznaczenia, to firma stworzona jedynie z myślą o zebraniu od inwestorów giełdowych pieniędzy na przejęcia. Spółki typu SPAC nie posiadają aktywów ani biznesplanu, a często są wykorzystywane do wprowadzenia „tylnymi drzwiami” na giełdę przejmowanych przez nie firm. Boom na oferty publiczne SPAC wybuchł w 2020 r. O ile w 2019 r. zebrano w ramach IPO tych spółek łącznie 13,6 mld USD, to w 2020 r. – 83,4 mld USD, a w 2021 r. 162,5 mld USD. Wraz ze znacznym pogorszeniem nastrojów na rynkach finansowych, spadła popularność ofert SPAC. Od początku 2022 r. zebrano w ich trakcie już tylko 12 mld USD.
Przeprowadzona w 2020 r. oferta Pershing Square Tontine Holdings (PSTH), czyli SPAC stworzonego przez Ackmana, była rekordowo duża. Spółka nie poradziła sobie jednak ze znalezieniem celów do przejęcia. Gdy w 2021 r. próbowała kupić 10 proc. udziałów w Universal Music, to regulatorzy zablokowali tę transakcję. Wstępne rozmowy dotyczące przejęcia udziałów w Airbnb oraz Stripe zakończyły się fiaskiem. Ackman stwierdził, że podczas hossy spółki, które mogłyby zostać przejęte, stały się zbyt drogie, a rynek klasycznych IPO stanowił zbyt wielką konkurencję wobec wprowadzania spółek na giełdę za pośrednictwem przejęć dokonywanych przez SPAC.
– Szybkie ożywienie na rynkach finansowych i w naszej gospodarce było dobre dla Ameryki, ale niefortunne dla PSTH, gdyż uczyniło z konwencjonalnego rynku IPO silnego konkurenta i preferowaną alternatywę dla spółek wysokiej jakości, które chciały wejść na giełdę – wyjaśnił Ackman.
Ogłosił on stworzenie spółki Pershing Square SPARC Holdings, nowego wehikułu inwestycyjnego do przyjęć. Będzie emitował certyfikaty znane jako SPAR dające możliwość zdobycia akcji firmy, która powstanie w wyniku przyszłej fuzji z Pershing Square SPARC Holdings.