Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Największe banki amerykańskie zaczęły przedstawiać nowe plany dotyczące dywidend, po tym jak pozytywnie przeszły niedawną rundę testów wytrzymałościowych (stress testów) przeprowadzonych przez Fed. Po ogłoszeniu dobrych wyników testów regulator dał im zielone światło na to, by oddawały więcej pieniędzy akcjonariuszom.
Jako pierwsze o zamiarze podwyższenia dywidend poinformowały Goldman Sachs i Morgan Stanley. Pierwszy z tych banków ogłosił, że podniesie dywidendę o 25 proc., do 2,5 USD na akcję. Drugi zapowiedział natomiast podniesienie dywidendy z 70 centów na akcję do 77,5 centów. Więcej pieniędzy udziałowcom wypłacać będzie również Wells Fargo, który planuje podwyższenie dywidendy z 25 centów na akcję do 30 centów. Bank of America zapowiada natomiast, że zwiększy dywidendę z 21 centów do 22 centów na akcję.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.
Kanclerz Rachel Reeves nazwała najnowsze dane dotyczące gospodarki „rozczarowującymi” po tym, jak brytyjska gospodarka niespodziewanie skurczyła się w maju o 0,1 proc. po tym, jak w kwietniu również zanotowała spadek.
W czerwcu ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w Niemczech o 0,9 proc. wyższe niż w czerwcu 2024 r. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, dynamika zmian wyniosła +0,4 proc. w maju i +0,8 proc. w kwietniu.
Rumunia musi przeprowadzić bolesne reformy fiskalne po tym, jak w oczy głęboko zajrzało jej ryzyko śmieciowego ratingu. Czy to też lekcja dla Polski?
Całkowite zatrzymanie imigracji i wzrost deportacji spowoduje spadek wzrostu amerykańskiego PKB między 0,8 a 1 pkt. proc. w 2025 r. i 0,4-1,4 pkt. proc. w 2027 r. - wynika z badania ekonomistów z Fed z Dallas.
Eksport spadł wobec kwietnia o 1,4 proc., kontynuując zniżkę z kwietnia. Import obniżył się jeszcze mocniej – o 3,8 proc. wobec 2,2 proc. miesiąc wcześniej