Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Janet Yellen, amerykańska sekretarz skarbu
W ostatnim sondażu „The Wall Street Journal", przeprowadzonym wśród amerykańskich ekonomistów, średnio wskazano na prawdopodobieństwo recesji w USA w ciągu następnych 12 miesięcy wynoszące 44 proc. To bardzo podwyższony poziom. Jeszcze w kwietniu, ekonomiści ankietowani przez „The Wall Street Journal" oceniali ryzyko wejścia gospodarki amerykańskiej w recesję na 28 proc., a w styczniu – na 18 proc. W grudniu 2007 r., czyli w miesiącu, w którym zaczęła się tzw. wielka recesja z lat 2007–2009, ekonomiści oceniali prawdopodobieństwo rozpoczęcia recesji na 38 proc. Tymczasem z prognoz analityków zebranych przez agencję Bloomberga, wynika, że ryzyko recesji w USA wynosi obecnie 31,5 proc. Model GDPNow, liczony przez oddział Fedu w Atlancie, wskazuje, że wzrost amerykańskiego PKB w drugim kwartale może być zerowy. W pierwszych trzech miesiącach roku gospodarka USA skurczyła się natomiast o 1,5 proc. (to dane annualizowane, czyli liczone kw./kw. w tempie rocznym). Jeśli wskazania modelu GDPNow są trafne to techniczna recesja, czyli kwartalny spadek PKB przez pół roku, może być blisko.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Według wstępnych danych Eurostatu inflacja w strefie euro wzrosła do 2 proc. w czerwcu, co oznacza, że ceny konsumpcyjne w strefie wspólnej waluty są obecnie zgodne z celem Europejskiego Banku Centralnego, wynoszącym właśnie 2 proc.
Amerykanie zaciskają pasa, ponieważ obawy dotyczące taryf, inflacji, bezpieczeństwa pracy i zmienności rynku skłoniły wielu konsumentów do ograniczenia wydatków i zwiększenia oszczędności, twierdzą eksperci finansowi.
Kanada zniesie podatek od usług cyfrowych dla firm technologicznych, takich jak Meta i Alphabet, aby ożywić negocjacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi po groźbie wycofania się z nich Donalda Trumpa.
Od tygodni na rynkach krążyły plotki o potencjalnej fuzji brytyjskich gigantów naftowych – aż do czwartkowego oświadczenia, które położyło kres tygodniom spekulacji, a w którym Shell zaprzeczył doniesieniom o prowadzeniu rozmów w sprawie przejęcia BP.
Ceny importowe Niemiec spadły w maju 2025 r. w ujęciu rok do roku o 1,1 proc., co jest gorszym wynikiem od prognoz rynkowych zakładających spadek o 0,8 proc. i kwietniowego spadku o 0,4 proc. Ceny eksportowe wzrosły o 1 proc.
Na korzyść obecnego rządu działa przede wszystkim sytuacja gospodarcza. Obciążają go jednak skandale korupcyjne, obyczajowe oraz polityka imigracyjna. Madryckie władze negatywnie wyróżniają się też, mocno zaniedbując wydatki na cele obronne.