Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Przez ostatni miesiąc notowania Tesli spadły o ponad 30 proc. Choć na wyprzedaż wpływ ma wiele czynników, jak m.in. nabycie przez prezesa Elona Muska Twittera czy ogólna słabość amerykańskich indeksów, to kolejnym jej składnikiem było wyrzucenie z S&P 500 ESG Index.
Wspomniany indeks monitoruje spółki spełniające najwyższe normy środowiskowe, społeczne i dotyczące zarządzania. Zdaniem przedstawicieli S&P wykluczenie producenta aut elektrycznych związane jest głównie ze złym podejściem do kwestii dyskryminacji rasowej w fabryce w Fremont w Kalifornii. Co warto dodać, sprawą zainteresowali się także rządzący w Kalifornii, którzy wnieśli przeciwko spółce pozew. Dodatkowym aspektem, który pomógł w podjęciu decyzji o wyrzuceniu Tesli, było postępowanie, które wykazało, że autopilot wykorzystywany w samochodach marki przyczynił się do śmiertelnych wypadków. – Choć rzeczywiście Tesla przyczynia się do spadającej liczby aut spalinowych na drogach, to w szerszym ujęciu polityki ESG jest w tyle za konkurencją – stwierdziła Margaret Dorn, odpowiadająca w S&P za skład indeksów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.
Kanclerz Rachel Reeves nazwała najnowsze dane dotyczące gospodarki „rozczarowującymi” po tym, jak brytyjska gospodarka niespodziewanie skurczyła się w maju o 0,1 proc. po tym, jak w kwietniu również zanotowała spadek.
W czerwcu ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w Niemczech o 0,9 proc. wyższe niż w czerwcu 2024 r. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, dynamika zmian wyniosła +0,4 proc. w maju i +0,8 proc. w kwietniu.
Rumunia musi przeprowadzić bolesne reformy fiskalne po tym, jak w oczy głęboko zajrzało jej ryzyko śmieciowego ratingu. Czy to też lekcja dla Polski?
Całkowite zatrzymanie imigracji i wzrost deportacji spowoduje spadek wzrostu amerykańskiego PKB między 0,8 a 1 pkt. proc. w 2025 r. i 0,4-1,4 pkt. proc. w 2027 r. - wynika z badania ekonomistów z Fed z Dallas.
Eksport spadł wobec kwietnia o 1,4 proc., kontynuując zniżkę z kwietnia. Import obniżył się jeszcze mocniej – o 3,8 proc. wobec 2,2 proc. miesiąc wcześniej