Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niedobór chipów oraz części samochodowych winduje ceny używanych aut. W Japonii używane pojazdy podrożały w lutym względem tego samego miesiąca 2021 r. o 20 proc. – wynika z danych firmy sprzedającej auta USS. Jest to najwyższy wzrost cen od momentu założenia spółki w 2009 r.
Co ciekawe, firmy podkreślają, że taki stan rzeczy jest dla nich niekorzystny, ponieważ nie są w stanie przerzucić rosnących kosztów nabycia używanego auta na klientów. Spółki czekają więc na uspokojenie sytuacji, które mogą przynieść sankcje nałożone na Rosję. Dotychczas 10 proc. eksportu japońskich aut trafiało na rosyjski rynek. Dzięki blokadzie więcej aut może pozostać w Japonii, co doprowadziłoby do obniżek cen.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Według wstępnych danych Eurostatu inflacja w strefie euro wzrosła do 2 proc. w czerwcu, co oznacza, że ceny konsumpcyjne w strefie wspólnej waluty są obecnie zgodne z celem Europejskiego Banku Centralnego, wynoszącym właśnie 2 proc.
Amerykanie zaciskają pasa, ponieważ obawy dotyczące taryf, inflacji, bezpieczeństwa pracy i zmienności rynku skłoniły wielu konsumentów do ograniczenia wydatków i zwiększenia oszczędności, twierdzą eksperci finansowi.
Kanada zniesie podatek od usług cyfrowych dla firm technologicznych, takich jak Meta i Alphabet, aby ożywić negocjacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi po groźbie wycofania się z nich Donalda Trumpa.
Od tygodni na rynkach krążyły plotki o potencjalnej fuzji brytyjskich gigantów naftowych – aż do czwartkowego oświadczenia, które położyło kres tygodniom spekulacji, a w którym Shell zaprzeczył doniesieniom o prowadzeniu rozmów w sprawie przejęcia BP.
Ceny importowe Niemiec spadły w maju 2025 r. w ujęciu rok do roku o 1,1 proc., co jest gorszym wynikiem od prognoz rynkowych zakładających spadek o 0,8 proc. i kwietniowego spadku o 0,4 proc. Ceny eksportowe wzrosły o 1 proc.
Na korzyść obecnego rządu działa przede wszystkim sytuacja gospodarcza. Obciążają go jednak skandale korupcyjne, obyczajowe oraz polityka imigracyjna. Madryckie władze negatywnie wyróżniają się też, mocno zaniedbując wydatki na cele obronne.