Coca-Cola ponawia próbę wejścia na chiński rynek soków

Kurs akcji Huiyuan Juice Group, lidera rynku soków w Chinach wzrósł na wieść, że Coca-Cola wznowiła rozmowy o przejęciu części udziałów spółki

Publikacja: 24.04.2009 12:19

Coca-Cola ponawia próbę wejścia na chiński rynek soków

Foto: Bloomberg

Wcześniejsze oferta przejęcia udziałów Huiyuan za sumę 2,3 mld dol. została zablokowana przez chiński rząd. Władze obawiały się, że transakcja będzie miała negatywne skutki na konkurencyjność rynku napojów niealkoholowych. Wielu komentatorów dziwiło się takiej decyzji, podkreślając jej protekcjonistyczne motywy.

Według najnowszych doniesień dziennika Wall Street Journal, Cola chce zgłosiła chęć odkupienia pakietu mniejszościowego chińskiego producenta soków. W ten sposób chce iść na kompromis i skłonić regulatorów do pozytywnego zaopiniowania transakcji.

WSJ twierdzi, że cena nowej oferty nie jest znana, ale jest pewne, że będzie znacznie się różnić od oferty pierwotnej.

Cena akcji Huiyuan Juice wzrosła o 18,6 proc. podczas rannego handlu na giełdzie w Hong-Kongu.

Coca-Cola na początku marca zapowiedziała, że chce zainwestować 2 mld dolarów na chińskim rynku, aby pozyskać więcej klientów spośród 1,3 miliardowej nacji.

Reklama
Reklama

Według danych firmy Euromonitor rynek napojów gazowanych w Chinach może wzrosnąć w tym roku o 11 proc., a sprzedaż soków może wzrosnąć o 20 proc. do 14 mld dolarów.

Gospodarka światowa
Francuski przemysł hamuje, ale nadal podtrzymuje wzrost gospodarczy
Gospodarka światowa
Nawet o milion miejsc pracy w USA mniej do marca
Gospodarka światowa
Zalew długu z rynków wschodzących
Gospodarka światowa
W lipcu produkcja w górę, eksport oraz import w dół
Materiał Promocyjny
Jak sfinansować rozwój w branży rolno-spożywczej?
Gospodarka światowa
Trzech kandydatów do kierowania Fedem
Gospodarka światowa
PKB Japonii rośnie, ale niepewność polityczna szybciej
Reklama
Reklama