Warren Buffett krytykuje testy szokowe w bankach

Znany inwestor i jeden z najbogatszych ludzi na świecie, uważa, że badania kondycji czołowych banków w USA nie pomogą w ocenie ich siły i zdolności przetrwania w gorszych warunkach

Publikacja: 04.05.2009 01:05

Warren Buffett zapewnia, że wie, jaka jest przyszłość banków, których akcje ma jego firma Berkshire

Warren Buffett zapewnia, że wie, jaka jest przyszłość banków, których akcje ma jego firma Berkshire Hathaway.

Foto: Bloomberg

W Omaha, gdzie mieści się główna kwatera Berkshire Hathaway, spółki kontrolowanej przez miliardera Warrena Buffetta, na dorocznym walnym zgromadzeniu pojawiła się rekordowa liczba uczestników – 35 tysięcy. Przyjechali nie tylko, aby dowiedzieć się w jakiej formie jest ich spółka, ale chcieli usłyszeć, co ma do powiedzenia ten legendarny inwestor, zwany „wyrocznią z Omaha”.

[srodtytul]Dynamizm najważniejszy[/srodtytul]

Buffett uważa, że przyszłość banków, których akcje posiada Berkshire Hathaway, zna lepiej niż ktokolwiek. Wyniki testów szokowych, przeprowadzonych z inicjatywy rządu, zostaną ujawnione dopiero 7 maja, a nie dzisiaj, jak pierwotnie planowano. Mają wykazać, czy czołowe banki potrzebują dodatkowego kapitału, by poradzić sobie z ewentualnym pogorszeniem sytuacji gospodarczej. Tymczasem dla Buffetta najistotniejszy jest dynamizm firm finansowych i zdolność pozyskiwania depozytów. Pod tym względem wyróżnia Wells Fargo, bank z San Francisco.

Jego zdaniem akcje tej spółki to „wspaniała” inwestycja. – Gdybyście na przykład przyjrzeli się dzisiaj Coca-Coli, tylko jej bilansowi, nie dowiedzielibyście się niczego o Coca-Coli – mówił w wywiadzie dla telewizji Bloomberg przed walnym zgromadzeniem w Omaha. Bo taka jest natura produktu. Akcje tego koncernu mają największy udział w portfelu inwestycyjnym Berkshire Hathaway wynoszącym prawie 52 miliardy dolarów.

[srodtytul]Atuty Wells Fargo[/srodtytul]

Papiery Well Fargo są na drugim miejscu. Berkshire jest też udziałowcem innych instytucji finansowych: Goldman Sachs, Bank of America, U. S. Bancorp, M&T Bank i SunTrust Banks.

Wells Fargo, zdaniem Buffetta, ma atuty, których nie posiadają inne banki. Potrafi tanio pozyskiwać fundusze i ponosić mniejsze ryzyko niż konkurenci. Jednak w tym roku akcje Wells Fargo potaniały 33 proc. z powodu obaw o przewidywane straty na pożyczkach udzielonych przez przjętą Wachovię. W marcu Wells Fargo o 85 proc. obniżył dywidendę. Cena akcji Berkshire w okresie dwunastu miesięcy spadła 31 proc. W pierwszym kwartale 2009 r. zysk operacyjny wyniósł 1,7 mld USD wobec 1,9 miliarda rok wcześniej.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos