Badanie pokazało, że warunki życia 185 mln starszych Chińczyków malują się w czarnych barwach, co świadczy o nieskuteczności wysiłków rządu w budowie tak zwanego harmonijnego społeczeństwa, których celem jest raczej ogólny dobrobyt, a nie tylko wzrost gospodarczy. Z pokolenia, które tworzyło chiński boom gospodarczy, 23,9 proc., czyli 42,4 mln ludzi żyje w nędzy, mając na konsumpcję mniej niż 3,2 tys. juanów rocznie (około 1700 PLN).

Strach przed biedą na starość zmusza wielu Chińczyków do chomikowania przychodów, co torpeduje inny priorytet chińskich władz – równoważenie gospodarki poprzez wzrost konsumpcji. Badanie przeprowadzone w 28 z 31 chińskich prowincji częściowo sfinansował chiński rząd poprzez fundacje naukowe. Wykazało ono również dość powszechną fizyczną niesprawność, jak i kłopoty ze zdrowiem psychicznym. Ponad 38 proc. badanych ma kłopoty z wykonywaniem codziennych czynności, a 40 proc. wykazuje oznaki depresji.

Co gorsza, chińskie społeczeństwo szybko się starzeje. W 2010 r. na 100 osób w wieku produkcyjnym przypadało 11 emerytów, a w 2015 r. będzie ich 42.