Raje podatkowe już nie takie tajne

Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych umieściło w sieci bazę danych firm i fundacji mających rachunki w rajach podatkowych. Na liście jest około 100 tysięcy firm z całego świata.

Publikacja: 16.06.2013 16:00

Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) umieściło bazę danych „Offshore Leaks Database", z informacjami na temat firm, grup przedsiębiorstw i fundacji, które miały tajne konta w rajach podatkowych, w sobotą o 4,00 rano czasu środkowoeuropejskiego.

Lista znajduje się na oficjalnej stronie organizacji

. Tajne rachunki firmy lokowały w bankach na Wysapch Dziewiczych, wyspach Cook'a, na Kajmanach i w Singapurze. Poszukiwania można prowadzić według adresów firm, ich nazw, lub nazwisk właścicieli. ICIJ podaje, że w bazie znajdują się informacje o rajach za 30 lat do 2010 r.

Agencja Nowosti znalazła w bazie m.in. AFK International z biurem w Moskwie, Russian Copper Company Limited, Norilsk Nickel Invest, Rusal IP Management Co. Limited, Transaero Tours Group Corp.. Jest też  Gazprom Finans Ltd. z adnotacją, że firma już nie istnieje.

Organizacja wyjaśnia, że za rachunkami firm i funduszy stoją urzędnicy państwowi, członkowie ich rodzin i inne wysoko postawione osoby z Rosji, Kanady, Azerbejdżanu, Filipin, Mongolii i innych krajów.

W kwietniu media opublikowały dane 130 tysięcy ludzi ze 170 krajów wykorzystujących raje do unikania podatków i ukrywania podejrzanych dochodów. Byli wśród nich nie tylko przedsiębiorcy, ale i urzędnicy oraz wojskowi.

Anna Kaledina, ekonomiczny komentator Nowosti wyjaśnia dziś, dlaczego Rosja nie potrafi znaleźć właścicieli spółek z rajów: Przyczyna leży w rosyjskiej specyfice, bez której nie dzieje się żadne zjawisko w naszym kraju. Jeżeli zagraniczny biznes wykorzystuje raje by uciec od podatków, to rosyjski w większości by wyprowadzić kapitał poprzez tzw. podejrzane operacje.

Prezes Banku Rosji Siergiej Ignatiew ocenił niedawno w rozmowie z gazetą Wiedomosti, że w ciągu 10 lat z Rosji nielegalnie wyprowadzono ok. 400 mld dol.

G8 i raje podatkowe

Dane zostały ujawnione w przeddzień szczytu grupy G8. Walka z rajami podatkowymi to jeden z głównych tematów spotkania. Głowy państw lub szefowie rządów USA, Kanady, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji, Japonii i Rosji będą dyskutować o praktykach obchodzenia i unikania zobowiązań podatkowych zarówno przez indywidualnych podatników, jak i duże korporacje międzynarodowe.

Organizacje pozarządowe, a wśród nich Transparency International i ONE, założona przez muzyka rockowego Bono, zaapelowały do G8, by podjęła walkę z oszustwami podatkowymi i transferowaniem środków do rajów podatkowych.

Transparency International nazwała te praktyki "korupcją na wielką skalę", której nie można wykorzenić bez pomocy światowego systemu finansowego.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?