Fundusze hedgingowe grają pod Brexit

Chcą zarobić na zamieszaniu na rynkach i większej zmienności.

Publikacja: 22.06.2016 13:06

Fundusze hedgingowe grają pod Brexit

Foto: 123rf

Zarządzający funduszami hedgingowymi zwęszyli okazję. Po najgorszym od światowego kryzysu finansowego pierwszym kwartale 2016 obstawiają, że Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej.

Szefowie funduszy liczą, że fale szoku będą się rozlewać po rynkach przez najbliższe tygodnie i miesiące, miary zmienności mogą zwiększyć się dwukrotnie, a kursy walut będą podlegać takim wahaniom jak po bankructwie banku inwestycyjnego Lehman Brothers Holdings w połowie września 2008 roku, przekonuje Stephen Isaacs z Alvine Capital Management w Londynie.

Decyzja Brytyjczyków o opuszczeniu UE znacząco zwiększy prawdopodobieństwo rozpadu Unii Europejskiej i stworzy okazję do ponownej wyceny aktywów w regionie, wskazuje Luke Ellis, prezes Man Group.

Jego zdaniem skutki Brexitu będą dalece wykraczały poza to co się teraz na ten temat mówi. Firma Ellisa zarządza aktywami o wartości prawie 80 miliardów dolarów i jest największym na świecie na giełdach notowanym funduszem hedgingowym.

Ellis przekonuje, że z inwestycyjnego punktu widzenia bardziej interesujące będą skutki drugo- i trzeciorzędne. Najpierw będzie glosowanie, a ponieważ wiele funduszy liże rany po pierwszym kwartale niektórzy zarządzający pozostają bierni. Kiedy w styczniu 2015 Szwajcarzy niespodziewanie zdewaluowali franka Everest Capital Global mający 830 milionów dolarów został unicestwiony a Comac Capital (1,2 mld dolarów) musiał zwrócić klientom pieniądze.

Branża hedgingowa mająca 2,9 biliona dolarów znajduje się pod ostrzałem instytucji i inwestorów, gdyż wiele funduszy nie zdołało uchronić klientów przed zmiennością. W pierwszym kwartale 2016 więcej funduszy zamknięto niż uruchomiono i był to już drugi kolejny taki okres, wynika z danych Hedge Fund Research. - Rynek przejawiał wielkie samozadowolenie w kwestii Brexitu - zauważa Deepak Gulati, założyciel Argentiere Capital zarządzającego prawie 2,5 mld dolarów. Jego zdaniem referendum brytyjskie będzie wielkim wydarzeniem, które będzie miało szersze konsekwencje włącznie z implozją Unii Europejskiej. Gulati, oczekuje, iż jego fundusz zarobi jeśli Brytyjczycy opowiedzą się za wyjściem z UE, gdyż traderzy operujący na rynku euro i giełdach akcji od Europy po Azję nie spodziewają się dużych wahań kursów. Chicago Board Options Exchange Volatility Index, wskaźnik zmienności w czerwcu wzrósł o około 21 proc

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?