Największa transakcja w regionie - przejęcie Play Communications - podniosła wartość w III kw. do 4,9 mld euro, czyli dwukrotnie więcej niż 2,3 mld euro odnotowane w II kwartale. Jednak utrzymująca się niepewność nadal wpływa na rynki zarówno w Europie Środkowo-Wschodniej, jak i poza nią. W regionie odnotowano o 118 transakcji mniej w porównaniu z takim samym okresem od początku 2019 r., A trzeci kwartał (68 transakcji), co stanowiło najniższą ich liczbę od 2015 r. (101 transakcji) - podaje Mergermarket, dostawca danych i wywiadu w zakresie fuzji i przejęć.
Wartość fuzji i przejęć w regionie w tym roku była w dużej mierze spowodowana inwestycjami przychodzącymi (116 transakcji, 9,4 mld euro), co stanowi 73,4 proc. udziału w rynku, pomimo spadku liczby transakcji. Pomimo mocnego początku w pierwszym kwartale (51 transakcji), całkowita liczba przychodzących transakcji od początku roku wynosi 116, co stanowi 51,6-proc. spadek w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r. (240 transakcji). Po spadku do 34 transakcji w drugim kwartale, tylko 31 przeprowadzonych przez inwestorów zagranicznych odnotowano w trzecim kwartale.
Liczba transakcji na niepublicznym rynku kapitałowym pozostaje stosunkowo niska ze względu na trwającą niepewność. W trzecim kwartale miało miejsce 20 wyjść o wartości 7,1 mld euro, głównie za sprawą Tollerton Investments i Kenbourne Invest, które wychodziły z polskiego dostawcy usług bezprzewodowych i telekomunikacyjnych Play Communications za 3,6 mld euro. Tymczasem wykupy pozostają na niskim poziomie pomimo lekkiego wzrostu w ostatnich miesiącach. Do tej pory w tym roku zanotowano 28 wykupów (1,7 mld euro), w porównaniu z 45 transakcjami odnotowanymi w roku 2019 (2,5 mld euro).
Przemysł i chemia był najbardziej aktywnym sektorem pod względem liczby transakcji z łącznie 57 transakcjami o łącznej wartości 286 mln euro. Zrealizował cztery transakcje więcej niż w ubiegłym roku, przy wzroście o 35,1 proc. (53 transakcje, 212 mln euro). Co zaskakujące, przemysł i chemia był jedynym sektorem na rynku, w którym liczba transakcji była większa niż w tym czasie w zeszłym roku.