Większość europejskich indeksów lekko zyskiwała w poniedziałek po południu, a sesja w Nowym Jorku zaczęła się od spadków. Dopiero co, bo w piątek, amerykańskie indeksy Dow Jones Industrial, S&P 500 oraz Nasdaq Composite ustanowiły rekordy. Dow Jones zamknął się po raz pierwszy powyżej 35 tys. pkt. Rekord ustanowił w piątek również paneuropejski indeks Stoxx Europe 600, a niemieckiemu indeksowi DAX do historycznie najwyższego poziomu brakuje mniej niż 2 proc. Wiele indeksów mocno już zyskało od początku roku (na przykład francuski CAC 40, który wzrósł o 18 proc.), choć zagrożeń dla globalnego ożywienia gospodarczego jest wciąż wiele. Obawy przed nowymi wariantami koronawirusa i wyhamowaniem wzrostu gospodarczego co jakiś czas dają o sobie znać na rynkach, choć jak dotąd nie zdołały poważnie zagrozić hossie.
Przeważy optymizm?
„Inwestorzy są zaniepokojeni wpływem, jaki może mieć na wzrost gospodarczy wariant Delta, ale ten nowy szczep koronawirusa nie powinien stanowić dużego ryzyka rynkowego" – pisze David Kostin, strateg Goldman Sachs. Jego zdaniem postępy programu szczepień w USA będą wspierać wzrost gospodarczy, a papiery spółek z branż nie będących w łaskach inwestorów (takich jak linie lotnicze i sektor hotelarski) powinny się odbić w nadchodzących tygodniach. Tymczasem analitycy JPMorgan Chase prognozują powrót zainteresowania inwestorów spółkami cyklicznymi, a Tom Lee, strateg Fundstrat Global Advisors, przewiduje, że wkrótce zaczną się zwyżki cen akcji spółek z branży energetycznej oraz innych sektorów dotkniętych obawami przed wariantem Delta.
„Wariant Delta może oznaczać bardziej nierówne ożywienie gospodarcze – to, że niektóre gospodarki wschodzące będą na wolniejszej ścieżce do otwarcia niż USA i Europa. Wygląda jednak na to, że szczepionki zmniejszają obciążenie systemów opieki zdrowotnej i spodziewamy się, że rządy będą coraz bardziej obojętnie patrzeć na wzrastającą liczbę infekcji" – prognozują analitycy UBS.
W tym tygodniu na nastroje inwestorów powinny wpływać środowe posiedzenie Fedu oraz publikacje wyników amerykańskich gigantów technologicznych. We wtorek raporty publikują Apple, Alphabet i Microsoft, a później m.in. Facebook i Amazon. Sezon wyników trwa również w Europie.