Jak wynika z najnowszej edycji „Raportu o sytuacji mikro i małych firm", wskaźnik koniunktury w polskich przedsiębiorstwach w ciągu minionych 12 miesięcy spadł tylko nieznacznie i wyniósł 96 wobec 97 w roku 2010 (w skali 50–150 pkt, gdzie 50 oznacza brak oczekiwanej poprawy w porównaniu z sytuacją bieżącą, a 150 poprawę największą). W ciągu najbliższego roku, w opinii ankietowanych przedsiębiorców, liczba zatrudnionych nie powinna ulec zmianie – wskaźnik wyprzedzający ma neutralną wartość 100.
W ostatnim roku mikrofirmy (przedsiębiorstwa posiadające mniej niż dziesięciu pracowników) zwolniły więcej osób niż przedsiębiorstwa małe (w których pracuje mniej niż 50 osób). W ciągu najbliższego roku to jednak małe firmy spodziewają się nieznacznego spadku liczby zatrudnionych, podczas gdy w mikroprzedsiębiorstwach sytuacja nie powinna się zmienić w porównaniu z obecną.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy największy spadek liczby zatrudnionych w mikro- i małych firmach odnotowano w województwie łódzkim, najmniejszy zaś na Mazowszu. Różnice pomiędzy poszczególnymi regionami nie są jednak znaczące. W najbliższym roku zwiększenia liczby zatrudnionych spodziewają się właściciele firm z siedmiu województw. Jak wynika z raportu Pekao, największego wzrostu zatrudnienia oczekuje się w województwie opolskim.
Biorąc pod uwagę poszczególne branże, w jakich działają przedsiębiorstwa, największy spadek zatrudnienia w minionym roku odnotowano w sektorze produkcyjnym, jednak to właśnie firmy z tego sektora oczekują największego wzrostu liczby pracowników w ciągu najbliższych 12 miesięcy.