Tusk: Polacy odparli kryzys

Szef rządu zapowiada ogłoszenie "Planu dla Polski po kryzysie". W środę mają zostać ogłoszone decyzje dotyczące OFE.

Aktualizacja: 11.02.2017 13:23 Publikacja: 03.09.2013 16:23

Szukamy rozwiązań prorozwojowych, a do takich rozwiązań należą decyzje dotyczące Otwartych Funduszy

Szukamy rozwiązań prorozwojowych, a do takich rozwiązań należą decyzje dotyczące Otwartych Funduszy Emerytalnych - mówił premier Donald Tusk podczas inauguracji XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy

Foto: Fotorzepa, M. Zubrzycki mzi M Zubrzycki

- Możemy (...) powiedzieć, że Polacy odparli kryzys. Łomotał do naszych drzwi, ale ich nie wyważył. Nie wpuściliśmy kryzysu do Polski, oberwaliśmy trochę rykoszetami, ale nie wpuściliśmy tego kryzysu do Polski  - powiedział premier Donald Tusk podczas otwarcia XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Powtórzył liczby, które od dłuższego czasu pojawiały się w wypowiedziach członków rządu. - W IV kw. tego roku spodziewamy się wzrostu PKB powyżej 2 proc., w całym roku możemy wzrosnąć w tempie 1,5 proc., a w I kw. 2014 r. już o 3 proc. – prognozuje premier.

W swoim wystąpieniu Tusk ogłosił koniec kryzysu. – To początek nowego planu dla Polski – Polska po kryzysie – mówi .I zapowiada ogłoszenie nowego planu w ciągu najbliższych tygodni. Jego elementem ma być nowy uproszczenie podatków. - Będziemy budować prostszy system podatkowy, tak, by od 2016 r. biznes i gospodarka funkcjonowały w bardziej przyjaznych warunkach - zapowiada Tusk.

Dodaje, że ambicją rządu jest, aby polski PKB osiągnął wartość 2 bln zł w 2017 r. Taki poziom widnieje już w prognozach rządu z "Wieloletniego Planu Finansowego".

Donald Tusk podziękował polskim przedsiębiorcom, którzy, jak powiedział, są głównymi twórcami sukcesów gospodarczych kraju. - To dzięki wam się udało. Teraz wspólnie przekonujmy Polaków do strategii dla Polski - zachęca premier.

Tusk poinformował też, że w środę w południe przedstawi rozstrzygnięcia w sprawie otwartych funduszy emerytalnych.

- Chcę powiedzieć, że naszym głównym celem jest zdjęcie tego ciężaru, który jest przygniatający z punktu widzenia finansów publicznych, mówię o tej części, która poprzez dług finansuje OFE  - powiedział Tusk.

Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe