Szarża byków zatrzymana. WIG20 mocno w dół

WIG20 we wtorek stracił na wartości 1,9 proc. i tym samym wrócił w okolice 2400 pkt. Zabawę inwestorom popsuły m.in. dane z USA.

Publikacja: 03.09.2024 17:21

Szarża byków zatrzymana. WIG20 mocno w dół

Foto: AdobeStock

Optymizm, który zagościł na warszawskiej giełdzie podczas poniedziałkowej sesji, brutalnie został zgaszony już podczas wtorkowych notowań. Te zaczęły się od spadków. Początkowo były umiarkowane i raczej nie zwiastowały poważniejszych problemów. Te się jednak pojawiły w drugiej połowie dnia.

Tak, jak zostało to wspomniane, od początku notowań na GPW przeważał kolor czerwony. Jego intensywność zwiększała się jednak z każdą godziną handlu. W połowie sesji WIG20 tracił około 0,5 proc. Po trzech z rzędu wzrostowych dniach, pojawienie się podaży psuło nieco nastroje. 

Czytaj więcej

PMI dla przemysłu USA najniżej w tym roku

W drugiej połowie notowań podaż się wyraźnie bowiem uaktywniła. Stało się to za przyczyną słabszych danych z amerykańskiego gospodarki (m.in. odczyt indeksu ISM dla przemysłu), które wystraszyły inwestorów nie tylko na GPW. Od jakiegoś czasu słabe dane są bowiem faktycznie traktowane, jako zła informacja wskazująca na słabnącą gospodarkę, a nie jako pretekst do zwyżek w nadziei na rychła obniżkę stóp procentowych w USA (ta wrześniowa wydaje się być już w pełni wyceniona). Efekt? Wyraźne spadki po otwarciu notowań zaczęły notować indeksy na Wall Street. Kolor czerwony mocniej zaświecił także na innych europejskich rynkach. 

Nasz parkiet obok tych sygnałów nie mógł przejść obojętnie. Ostatnie fragmenty notowań to już prawdziwy popis niedźwiedzi. Ostatecznie doprowadziły one do spadku indeksu WIG20 o 1,9 proc. Znów więc nasz flagowy indeks wrócił w okolice 2400 pkt. Spadki we wtorek nie ominęły też średnich i małych spółek. mWIG40 stracił 1,4 proc., zaś sWIG80 0,4 proc.

Ropa naftowa ostro w dół

Słabe dane z USA mocno namieszały także na innych rynkach. W drugiej połowie dnia wyraźnie na wartości traciła ropa naftowa. Jej przecena przekraczała 4 proc. i odmiana WTI spadła wyraźnie poniżej 71 USD za baryłkę. Traciły także metale szlachetne, co z kolei było pokłosiem mocniejszego dolara. Kolejny dzień przeceny dotknął także krypotwaluty. Bitcoin po południu tracił prawie 2 proc. i zszedł poniżej 58 tys. USD.

Czytaj więcej

Dzień pod znakiem słabszego złotego
Giełda
Słabo na Wall Street
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Giełda
Wall Street szuka szczęścia w nieszczęściu
Giełda
Otwarcie kwartału w korelacji ze światem
Giełda
Próba kontry w atmosferze wyczekiwania
Giełda
Wtorek na GPW: Wyniki Orlenu, dywidenda XTB, shorty odpuszczają Żabce
Giełda
Próba odreagowania na giełdach. WIG20 domyka lukę bessy