Kolejny dzień spadków na rynku akcji

Czwartkowa sesja na rynku akcji przebiegała w gorszych nastrojach.

Publikacja: 17.08.2023 18:15

Łukasz Stefanik  Analityk Rynków Finansowych XTB

Łukasz Stefanik Analityk Rynków Finansowych XTB

Foto: materiały prasowe

Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zamknęły kolejny dzień z rzędu niżej. Niemiecki DAX stracił 0,7%, tym samym utrzymał się on poniżej ważnego poziomu oporu. Zgodnie z klasycznymi założeniami analizy technicznej przebicie linii trendu wzrostowego, a także utrzymywanie się kursu poniżej średniej z ostatnich 100 okresów - może zwiastować pogłębienie spadków. Francuski CAC40 stracił niemal 1%, z kolei londyński FTE100 przecenił się 0,63%.

Jeśli chodzi o Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, spadki były nawet nieco silniejsze niż na zagranicznych indeksach. WIG20 przecenił się 1,13%, a WIG30 zniżkował 1,01%, a sWIG80 spadł 0,49%. Patrząc na największe spółki, solidne straty zanotował Alior Bank, gdzie przecena sięgnęła niemal 4%. Spore straty zanotowały także akcje mBanku (-2,8%), czy Santander Bank Polska (-2,13%). Wśród polskich blue chipów na plusie sesję zamknęły jedynie walory Allegro (+0,53%), z kolei akcje Dino zakończyły dzień w rejonach poziomu odniesienia.

Na Wall Street także przeważa kolor czerwony, główne indeksy giełdowe zza oceanu rozpoczęły dzisiejszą sesję od spadków. Niemniej skala przeceny jest ograniczona, najmocniej tracą Russell 2000 i Nasdaq, odpowiednio 0,44% i 0,36%. Spadki na Dow Jones i S&P500 sięgają z kolei 0,13% i 0,08%. Dziś o 14:30 poznaliśmy dane bezrobotnych z USA, który wskazują na wciąż mocny rynek pracy - liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych zmniejszyła się o 11 tysięcy do poziomu 239 tys. W dalszej części dnia nie będą już publikowane dane makro, dlatego też obecny sentyment (spadkowy) może się utrzymać. Przed publikacją danych nastroje były nawet niezłe - obserwowaliśmy nawet próbę odreagowania ostatnich spadków, niemniej po rozpoczęciu sesji kasowej w USA uaktywnili się sprzedający. Patrząc na wykresy głównych indeksów giełdowych ze Stanów Zjednoczonych, także nie ma powodów do zakupu. Od połowy lipca główne indeksy kontynuują korektę spadkową i na ten moment nie widać żadnych sygnałów, czy to technicznych, czy fundamentalnych, które mógłby doprowadzić do zakończenia korekty. Dlatego też istnieje ryzyko pogłębienia wyprzedaży.

Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC