Analiza poranna – Ochłodzenie nastrojów

Poniedziałkowa sesja na Wall Street nie przyniosła dużych przetasowań, chodź widać pewna zadyszkę po wzrostach z ubiegłego tygodnia.

Publikacja: 23.05.2023 11:51

Analiza poranna – Ochłodzenie nastrojów

Foto: parkiet.com

S&P500 stracił wczoraj 0.4%, podczas gdy technologiczny Nasdaq zyskał 0.3%. Inwestorzy żądają wyższej premii za ryzyko związane z niewypłacalnością USA. Mimo, że wysyłane w ubiegłym tygodniu komunikaty w tej kwestii były utrzymane w koncyliacyjnym tonie, to kolejna runda rozmów zakończyła się bez porozumienia. W ubiegłym tygodniu zwracaliśmy uwagę na ryzyko takiego scenariusza. Do końca miesiąca jest czas na zawarcie porozumienia, a wraz z upływem czasu Demokraci z Republikami będą jeszcze przeciągać linę pomiędzy sobą, chcąc ugrać jak najwięcej. Z historycznego punktu widzenia porozumienie zawierane było rzutem na taśmę w ostatniej chwili.

Joe Biden oraz spiker Izby Reprezentantów Kevin McCarthy przyznali, że poniedziałkowa dyskusja była produktywna, ale jeszcze nie udało się zawrzeć kompromisu. Niewypłacalność USA byłaby zła dla obydwu stron, przez co prawdopodobieństwo takiego rozwoju wydarzeń wydaje się niewielkie.

Dziś w centrum uwagi znajdują się wstępne dane PMI obrazujące przebieg koniunktury gospodarczej w maju. Usługowy indeks PMI dla krajów Eurolandu obniżył się nieco do 55.9 pkt. wobec 56.2 pkt. w kwietniu, ale i tak okazał się powyżej oczekiwań rynkowych na poziomie 55.5 pkt. Słabiej wypadły za to dane dla sektora przemysłowego. Wskaźnik spadł do 44.6 pkt. wobec spodziewanego wzrostu do 46.2 pkt. z 45.8 pkt. odnotowanych przed miesiącem. Ich wpływ na rynek był jednak ograniczony.

Eurodolar pozostaje zawieszony w pobliżu 1.08. Mieszany sentyment wspiera jednak bardziej bezpieczne przystanie, podczas gdy waluty surowcowe tanieją. Jak na stabilizację eurodolara złoty zaliczył wczoraj potężny wzrost, a kurs EURPLNa spadł znowu poniżej 4.50. Presja utrzymuje się na rynku złota, gdzie jedna uncja spada poniżej 1960 USD. Baryłka WTI na poziomie 72 USD bez większych zmian.

Dziś w kalendarium uwagę należy zwrócić jeszcze na wstępne dane PMI z USA oraz regionalny indeks koniunktury z Richmond. Jastrzębio nastawiony Bullard mówił wczoraj jeszcze o dwóch podwyżkach stóp w USA, podczas gdy Kashkari z oddziału w Minneapolis powiedział, że ewentualna czerwcowa pauza w podwyżkach nie powinna być sygnałem zakończenia cyklu.

US500.f; D1

US500.f; D1

BM mBanku

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.

Giełda
Przedświąteczny optymizm na GPW
Giełda
Poranek maklerów: Dziś ostatnia sesja przed świętami i w tym kwartale
Giełda
WIG20 wciąż jeszcze poniżej 2400 pkt
Giełda
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?
Giełda
Rynek wycisza się przed długim weekendem
Giełda
Symboliczne wzrosty na GPW. WIG20 poniżej 2400 pkt