Fed podniósł stopy procentowe i zakomunikował, że najprawdopodobniej jest to koniec podwyżek. Z kolei EBC zgodnie z oczekiwaniami zmniejszył skalę podwyżek, ale podkreślił, że nie jest to jeszcze koniec podwyżek. Mimo wszystko rynki patrzą w kierunku amerykańskich banków regionalnych, które wciąż zagrożone są upadkiem, patrząc na kilkudziesięcioprocentowe spadki, które miały miejsce w tym tygodniu. Czy przejęcia lub upadki mniejszych banków doprowadzą do szybszej recesji, czy zgodnie z zapowiedzią CEO JP Morgan, czeka nas dłuższy okres spokoju?
Pierwszy tydzień maja jest dosyć burzliwy, choć trudno zauważyć to z perspektywy polskiego inwestora, który miał dwa dni wolnego. W USA rynek jednak działa pełną parą, w szczególności, że mieliśmy już decyzję Fed, a jutro czeka nas publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy. Fed zakomunikował w oświadczeniu, że najprawdopodobniej kończy cykl podwyżek. Choć Powell nie potwierdził tego podczas konferencji prasowej, to jednak podobna sytuacja miała miejsce w 2006 roku, kiedy doszło do podobnej zmiany komunikacji. EBC spowolnił tempo podwyżek, ale zapowiedział, że nie jest to jeszcze koniec cyklu zacieśniania. Niemniej wydaje się, że oba te wydarzenia powinny być przynajmniej neutralne dla rynku akcji. Tymczasem przejęcie First Republic Bank przez JP Morgan nie uspokoiło rynków, a jedynie doprowadziło do dalszych wyprzedaży. Początkiem tygodnia mocno stracił PacWest oraz Western Alliance. Dzisiejsze notowania PacWest otworzyły się z ponad 40% luką spadkową wobec informacji, iż bank rozważa różne opcje dalszego prowadzenia biznesu, w tym sprzedaż innemu podmiotowi. Takie same informacje pojawiły się dzisiaj w stosunku do Western Alliance, chociaż te zostały zdementowane przez zarząd. Nie przeszkodziło to jednak rynkowi do ponad 40% wyprzedaży. To jednak nie koniec. TD Bank poinformował, że ze względu na niepewność dotyczącą akceptacji przejęcia przez regulatorów, zdecydował się wstrzymać fuzję z First Horizon. Ten drugi tracił dzisiaj blisko 40%.
Oczywiście wciąż mamy do czynienia z relatywnie małymi bankami w porównaniu do np. JP Morgan, który rośnie do roli hegemona w amerykańskim systemie bankowym. Niemniej, jeśli inwestorzy dostrzegą, że inne banki również mogą mieć problemy z depozytami, nie można wykluczyć szerszego problemu w całym sektorze, co może przelać się na cały rynek akcji.
Wyprzedaż nie ominęła dzisiaj GPW, gdzie WIG20 stracił ponad 1,8%, głównie napędzany wyprzedażą banków. Z kolei DAX stracił dzisiaj 0,5%, a na Wall Street S&P 500 traci 0,55%, Nasdaq traci mniej niż 0,3%, a Dow Jones jest dzisiaj niżej o niemal 1%.
Michał Stajniak, CFA