Opublikowane w piątek wstępne dane PMI wskazują, że poziom aktywności gospodarczej utrzymuje się na przyzwoitym poziomie i wypadły one lepiej od prognoz. Wskaźnik liczony dla amerykańskiego przemysłu wzrósł do 50.4 pkt. z 49.2 pkt., a dla usług do 53.7 pkt. z 52.6 pkt. Dobre dane z gospodarki w połączeniu z lepszymi od oczekiwań wynikami amerykańskich banków jednoznacznie przemawiają na majową podwyżką stóp procentowych przez Fed. Czynnikiem ryzyka obecnie jest natomiast ograniczenie akcji kredytowej, co podkreślają przedstawiciele Rezerwy Federalnej. To może okazać się czynnikiem decydującym w zakończeniu cyklu. Na konferencji prasowej po marcowym posiedzeniu Powell przyznał, że konsensus rynkowy jest ważny przy podejmowaniu decyzji przez FOMC, a bankierzy centralni nie chcą niepotrzebnie zaskakiwać. Rynek w dalszym ciągu spodziewa się, że począwszy od lipca Fed przejdzie do łagodzenia polityki monetarnej.
Na początku tygodnia notowania kontraktów terminowych nieznacznie osuwają się na południe. Zmienność w dalszym ciągu pozostaje jednak niewielka. Dziś kalendarium makroekonomiczne nie należy do najciekawszych. Ważniejsze powinny być wyniki Coca-coli. Wchodzimy w najważniejszą fazę sezonu wyników w USA. W tym tygodniu poznamy rezultaty takich spółek jak Alphabet, Amazon, Meta czy Microsoft. Opublikowane w piątek wyniki Procter & Gamble wypadły lepiej od prognoz i były dobrze przyjęte przez inwestorów.
Na rynku walutowym eurodolar zawieszony tuż poniżej 1.10. W tym tygodniu odbędzie się pierwsze posiedzenie Banku Japonii, ale rynek nie spodziewa się, aby przyniosło ono zmianę polityki. Na rynku ropy naftowej widzimy powrót do spadków, a baryłka WTI wyceniana jest poniżej 77 USD. Złoto po piątkowych spadkach wyceniane jest w okolicy 1980 USD za uncję. Złoty ubiegły tydzień może zaliczyć do bardzo udanych. Kurs EURPLNa znajduje się na poziomie 4.61, a USDPLNa znajduje się na rocznych minimach na poziomie 4.20.
US500.f; D1
Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.