Skorygowanie piątkowych spadków

Początek nowego tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł wzrost głównego indeksu WIG20, o 0,75%, do poziomu 1746 pkt. mWIG40 spadł dziś 0,63%, podczas gdy sWIG80 podbił o 1,06%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 710 mln złotych.

Publikacja: 05.12.2022 17:36

Konrad Ryczko, analityk, makler papierów wartościowych, DM BOŚ

Konrad Ryczko, analityk, makler papierów wartościowych, DM BOŚ

Foto: tv.rp.pl

Pierwsza sesja tygodnia na globalnych parkietach minęła dwu-fazowo. W początkowej fazie handlu inwestorzy pozostawali pod wpływem doniesień z Chin, gdzie upublicznione zostały wytyczne dot. poluzowania obostrzeń anty-COVID19, co generalnie stanowi argument za potencjalnym „soft ladning” dla globalnej gospodarki. Z drugiej strony, w popołudniowej fazie handlu, na rynek napłynęły dobre dane usługowe z USA (PMI), które w połączeniu z mocnym rynkiem pracy (piątkowe NFP) pozostawiają przestrzeń do jastrzębiej retoryki ze strony Fed. W dużej mierze odbicie z ostatnich tygodni bazuje na założeniu tzw. „pivot'u” Fed, który dotychczas przyniósł zmianę założeń wobec grudniowego posiedzenia (oczekiwania na +50pb wobec wcześniejszych +75pb).

Lokalnie, w ramach WIG20, warto wspomnieć o ponad 3% wzroście walorów CCC, co część rynku wiąże z trwającymi spadkami rentowności długu. Blisko 2,6% zwyżki KGH wynikało z relacji perspektywy gospodarki chińskie → ruch na cenach miedzi.

Z rynkowego punktu widzenia WIG20 pozostaje w ramach konsolidacji 1700-1770 pkt. Inwestorzy zastanawiają się czy popyt zdoła utrzymać ostatnie zdobycze wzrostowe do końca br, podczas gdy 1H23 sygnalizowany jest jako możliwy okres powrotu obaw recesyjnych.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC