WIG20 jednym z najsilniejszych indeksów w Europie

Czwartkowa sesja przebiegła pod dyktando kupujących. Z powodu nieobecności Amerykanów wartość obrotów była niska.

Publikacja: 24.11.2022 21:00

WIG20 jednym z najsilniejszych indeksów w Europie

Foto: AdobeStock

Indeks szerokiego rynku zyskał 1,8 proc., do czego najbardziej przyczynił się skok WIG20 o 2,4 proc. Mniej chętnie inwestorzy kupowali akcje spółek z drugiej i trzeciej linii. Kurs mWIG40 wzrósł o 0,9 proc., a sWIG80 podskoczył o symboliczne 0,2 proc. Wartość obrotów była zbliżona do tej z środy i sięgnęła 843 mln zł.

Liderem wzrostów wśród spółek indeksu WIG20 było PZU, którego walory podrożały o 6,6 proc. Jest to efekt publikacji wyników po III kw., która ukazała zysk netto wyższy od prognoz analityków. Znacząco, bo o odpowiednio 6,6 proc. i 4,9 proc. podskoczyły notowania CCC oraz Allegro. O skali byczych nastrojów niech świadczy fakt, że notowania tylko jednej firmy zakończyły czwartkową sesję spadkami. Akcje PGE straciły 1,8 proc.

Wśród średnich firm pozytywnie wyróżniał się kurs ZE PAK-u, który podskoczył o 4,7 proc. Dobrze radziły sobie też rosnące o 3,5 proc. notowania STS Holdingu. Bukmacher podał dobre wyniki po III kw. Inwestorzy mogą chętniej kupować akcje także ze względu na trwający mundial, którego beneficjentem jest bukmacher. Na przeciwnym biegunie była spadająca o 3,1 proc. cena akcji Grupy Pracuj. Spółka również opublikowała wyniki finansowe za miesiące styczeń–wrzesień, jednocześnie podano jednak, że pracodawcy mogą odkładać decyzje o przeprowadzeniu projektów rekrutacyjnych na początek przyszłego roku.

Na czele stawki wśród małych firm stały Sunex oraz Pekabex. Ich notowania zyskały ostatecznie odpowiednio 16,3 proc. i 12,6 proc. W wypadku wymienionych firm inwestorzy dyskontowali rezultaty po III kw. Obie spółki pokazały wyraźny skok przychodów oraz zysków netto. Sunex korzysta również na trwającym kryzysie energetycznym i rosnącym popycie na rozwiązania OZE. Na przeciwnym biegunie były spadające o odpowiednio 4,9 proc. i 4,6 proc. papiery CI Games oraz Forte.

Wśród branżowych indeksów pozytywnie wyróżniały się rosnące o odpowiednio 4 proc. i 3,4 proc. WIG-chemia i WIG-odzież. Z dobrej strony pokazały się również banki, a indeks je grupujący zyskał 2,2 proc.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC