Poranek maklerów: Ostatni tydzień czerwca pod znakiem zwyżek?

Słabsze dane gospodarcze, które mogą ograniczyć zapędy banków centralnych do podnoszenia stóp procentowych, oraz spadek cen ropy naftowej zmniejszający presję inflacyjną to dwa główne sygnały, które mogą sprawić, że końcówka miesiąca na rynkach akcji będzie udana. Takie opinie pojawiają się w dzisiejszych porannych komentarzach maklerów. Już zeszły tydzień zresztą przyniósł na niektórych rynkach wyraźny wzrost indeksów. Czy do odbicia włączy się GPW?

Publikacja: 27.06.2022 09:11

Poranek maklerów: Ostatni tydzień czerwca pod znakiem zwyżek?

Foto: Piotr Gęsicki

Tydzień na Wall Street na dużym plusie

Adam Anioł, BM BNP Paribas Bank Polska

Piątek na głównych rynkach akcji przyniósł wyraźną przewagę strony popytowej, co mocno poprawiło obraz całego tygodnia w szczególności w Europie. Z kolei w przypadku Wall Street ostatnia sesja była wisienką na torcie, gdyż w skali tygodnia tamtejsze indeksy zyskały ponad 6-7%. Poza uatrakcyjnieniem wycen po ostatnich spadkach, wsparciem dla kupujących były słabsze dane dotyczące nastrojów wśród amerykańskich konsumentów – odczyt indeksu opracowywanego przez Uniwersytet Michigan okazał się najniższy od kilkunastu lat. Powyższe wraz z niższymi cenami m.in. paliw wpływa na oczekiwania niższego tempa podwyżek stóp przez Fed. Obecnie rynek rozgrzewają rozważania co do poziomu podwyżki na lipcowym posiedzeniu (50 vs 75 pb).

WIG20 z wynikiem 1,69% uplasował się w środku piątkowej stawki, natomiast w skali całego tygodnia zmiana wyniosła symboliczne 0,3%, przy relatywnie niskich obrotach w ostatnich dniach. Lepiej zachowywały się średnie spółki z wynikiem ponad 2,0%. Wartym odnotowania jest zakończenie trzech spadkowych sesji na rentownościach krajowych obligacji. Piątkowe odbicie pozostaje jednak symboliczne (0,1%), a w ostatnim weekendzie poziom rentowności obniżył się o ponad 100 pkt. w trzy sesje.

W tym tygodniu w centrum uwagi rynku znajdą się finalne wskaźniki PMI dla przemysłu. Wstępne szacunki wskazały na znaczne pogorszenie się aktywności gospodarczej w największych gospodarkach strefy euro. W efekcie łączny wskaźnik spadł z 54.6 pkt do 52 pkt. Przedsiębiorcy na liście problemów wymieniają inflację, wojnę na terenie Ukrainy i sytuację pandemiczną w Chinach. Do tego coraz trudniej jest firmom przerzucać koszty na konsumentów, co m.in. wynika ze słabnącego popytu. W Polsce spodziewamy się, że PMI pogłębi swój spadek po rozczarowujących danych z maja.

W kontekście rosnących cen oraz przyszłych decyzji banków centralnych uwagę rynków mogą przyciągnąć również wstępne szacunki inflacji. W środę opublikowany zostanie wstępny szacunek HICP w Niemczech. Dzień później opublikowane zostaną dane z Francji, a w piątek Eurostat poda łączny szacunek dla całej strefy euro. W maju inflacja HICP w strefie euro przekroczyła 8.0% i w czerwcu prawdopodobnie ponownie pobiła rekord. Tego samego dnia GUS opublikuje wstępny szacunek inflacji CPI w Polsce. Spodziewamy się, że dynamika cen w czerwcu wzrosła o około 15.0% r/r.

Poza tym w tym tygodniu zaplanowane są wystąpienia publiczne Prezesów Fed oraz EBC. W tym kontekście warto wspomnieć o zaplanowanym na pierwszą część tygodnia forum organizowanym przez EBC, którego zwieńczeniem będzie panel dyskusyjny z udziałem przedstawiciel największych banków centralnych. Dodatkowo rynki zapewne będą skupiały się na ocenie opublikowanych jak dotąd danych i ich wpływie na ścieżkę podwyżek stóp procentowych w kolejnych miesiącach.

Mocny finisz miesiąca?

Kamil Cisowski, DI Xelion

Spośród trzech poprzednich miesięcy tylko w kwietniu nie widzieliśmy dziwnej prawidłowości, że druga połowa miesiąca okazywała się wyraźnie lepsza niż pierwsza, coraz więcej wskazuje, że także w czerwcu możemy zobaczyć na finiszu poważną redukcję strat. Główne rynki europejskie otworzyły się w piątek na plusach, ale okazały się one niewielkie w porównaniu do finału sesji. Po zamknięciach w okolicach dziennych maksimów najważniejsze indeksy zyskiwały od 1,59% (DAX) do 3,23% (CAC40). Głównym czynnikiem, który ma wpływ na poprawę sentymentu jest bardzo wyraźna przecena surowców, które w końcówce tygodnia na poziomie koszykowym testowały majowe minima. W szczególności przełamanie retoryki „tylko w górę” w przypadku ropy naftowej studzi panikę inflacyjną i może w naszej opinii wywołać dalsze wzrosty.

Warszawa niestety korzysta na razie z dobrego sentymentu w ograniczonym stopniu. WIG20 wzrósł w piątek o 1,69%, mWIG40 o 1,49%, a sWIG80 nawet spadł o 0,40%. Obroty pozostają niezwykle niskie – ponownie nie przekroczyły nawet 700 mln zł. Kolejną sesję silnie taniało LPP (-5,89%), będąc zdecydowanie najsilniejszym hamulcowym głównego indeksu. Głównym motorem zwyżki było PKO (+3,66%), wspierane przez pozostałe banki, Dino (+3,58%) i KGHM (+2,62%).

S&P500 zamknęło tydzień wzrostem o 3,06%, a NASDAQ o 3,34%. Pomimo utrzymujących się powyżej 3% rentowności obligacji 10-letnich coraz bliżej zarysowania formacji podwójnego dna wydają się spółki ultrawzrostowe – ARK Innovation pomimo przejściowych problemów wzrósł o 4,09%, co pozwoliło mu uzyskać bilans tygodnia na poziomie 18,12%. Sentyment poprawia się nawet na kryptowalutach, w szczególności tych z segmentu DeFi, Ethereum zamknęło weekend powyżej 1200 USD. Działania m.in. FTX, które w ubiegły wtorek ogłosiło linię kredytową dla BlockFi, wzbudziły nieco optymizmu wokół innego scenariusza dla branży niż przewracanie się kostek domina. W przypadku krytpowalut zachowujemy jednak sceptycyzm, oczekując z biegiem czasu dalszych problemów.

Rynki azjatyckie kontynuują w godzinach porannych ruch w górę, szczególnie ponownie wyróżnia się Hang Seng, który rośnie w momencie pisania komentarza o 2,6%, a notował już przeszło trzyprocentową zwyżkę. Notowania kontraktów futures sugerują rozpoczęcie sesji na plusach, otwartym pozostaje pytanie, czy do odbicia w większym stopniu włączy się GPW. Najważniejszymi danymi dnia będą amerykańskie zamówienia na dobra trwałe, natomiast ewentualne zmiany nastrojów mogą wynikać raczej z nowych informacji płynących ze szczytu G7. Szczególnie uważnie wciąż należy w naszej opinii obserwować rynek ropy, na razie stabilny. Zwracamy uwagę, że piątek przyniósł zahamowanie spadków rentowności polskiego długu, spodziewamy się, że wraz z lepszymi nastrojami na giełdach mogą one ponownie zacząć rosnąć w oczekiwaniu na nowe rekordy inflacji, która przekroczy zapewne w czerwcu 15% r/r.

Początek wakacji w nieco lepszych nastrojach

Anna Madziar

Miniony tydzień zakończył się sporymi wzrostami na światowych giełdach. Za oceanem S&P zyskało 3,1%, Nasdaq umocnił się o 3,3%, a DJI zyskał 2,7%. W ślad za amerykańskimi indeksami poszedł francuski CAC, który wzrósł 3,2%. Nieco mniej podniosły się DAX (+1,6%) i FTSE (+2,3%). Krajowe walory na GPW również świeciły na zielono. WIG20 zyskał 1,7%, WIG i mWIG40 zakończyły sesję 1,5% nad kreską. Jedynie małe spółki odbiegały od rynku, kończąc piątkowe notowania z wynikiem -0,4%. Na polskiej giełdzie zdecydowanie najlepiej radziły sobie spółki spożywcze (+7,4%), które zostawiły w tyle leki (+2,8%), czy gry (+2,7%). Z drugiej strony największe straty zanotowała odzież (-4,3%), budownictwo (-0,9%) i nieruchomości (-0,2%). Cały tydzień zakończył się dla WIG20/WIG/mWIG40 wzrostami odpowiednio o +0,3%/+0,7%/+2,2%. Na zagranicznych rynkach trwa dyskusja na temat recesji, jednak zaczynają pojawiać się pierwsze głosy, że obawy o jej wystąpienie mogą być przesadzone. Inwestorzy nadal martwią się wysoką inflacją i możliwością dalszego zacieśniania polityki monetarnej, jednak atrakcyjna wycena spółek zaczyna przemawiać na korzyść wzrostów. Dzisiejszy poranek zaczynamy wzrostami na giełdach azjatyckich. Nikkei finiszuje w okolicach +1,5%, a Shanghai Composite rośnie 1%. Kontrakty terminowe na DAX i amerykańskie indeksy wskazują na pozytywne nastroje na początku tygodnia. Po piątkowym wzroście cen ropy, dzisiaj znowu brent znajduje się w okolicach 109 USD/bbl, natomiast WTI oscyluje wokół punktu odniesienia na poziomie 107,6 USD/bbl. Bitcoin nieco odbił i utrzymuje się powyżej 21.000 USD. W kalendarzu makro jutro czeka nas wystąpienie Christine Lagarde, a w piątek poznamy indeks PMI dla przemysłu i wstępny odczyt CPI za czerwiec.

Giełda
Oczy inwestorów skierowane na wyniki spółek
Giełda
WIG20 w równowadze w rejonie 2500 pkt.
Giełda
Niby porażka, a jednak zwycięstwo byków na GPW
Giełda
WIG20 znów nie może sforsować poziomu 2500 pkt
Giełda
Duże spółki wróciły na radary inwestorów