Zagraniczny kapitał stopniowo wraca na GPW
Adam Anioł, BM BNP Paribas Bank Polska
Początek tygodnia na globalnych rynkach akcji przeniósł kontynuację pozytywnych nastrojów z końca poprzedniego tygodnia. W Europie informacją dnia był wpis prezes EBC na blogu, w którym wskazała, że Europejski Bank Centralny może zdecydować się na podniesienie stóp procentowych jeszcze w lipcu, gdy zakończy się program skupu obligacji. Jednocześnie tylko do końca września poziom stóp procentowych może wzrosnąć o 50 pb. Powyższe okazało się mocnym wsparciem dla europejskiego sektora bankowego – indeks SX7E zyskiwał ponad 2,0%. Z kolei indeksy bazowe na Starym Kontynencie zyskiwały nieco ponad 1,0%. Wyraźnym wzrostem dzień kończyły również główne indeksy z Wall Street, a wsparciem pozostawała informacja o potencjalnie poluzowaniu ceł nałożonych przez administrację D. Trumpa na Chiny. Tym samym indeks S&P500 oddalił się nieco od widma pogłębienia ubiegłotygodniowych minimów, co jednocześnie uratowało indeks przed techniczną bessą, czyli zanotowaniem ponad 20% spadku od ostatniego szczytu.
Ponownie relatywnie lepiej na tle indeksów bazowych wypadł krajowy rynek akcji, z WIG20 na czele. Kolejny raz również lepsze okazały się największe spółki vs średnie i mniejsze podmioty, co może świadczyć o stopniowym powrocie zagranicznego kapitału na GPW. Za powyższą tezą przemawiało również kontynuowane umocnienie złotego, co w szczególności było widoczne na parze USDPLN. Kurs wspomnianej pary zniżkował do poziomu 4,31, gdy jeszcze w poprzednim tygodniu poziom ten wynosił ponad 4,50.
Wczorajsze pozytywne zakończenie handlu za oceanem z pewnością będzie wsparciem dla inwestorów w Europie, przynajmniej w pierwszych godzinach sesji. Z drugiej strony wynik sesji azjatyckiej nie napawa optymizmem – inwestorzy dość sceptycznie odebrali zapowiedź pakietu stymulującego chińską gospodarkę celem neutralizacji negatywnych skutków wprowadzonych restrykcji covidowych. Warto podkreślić, że dziś pojawią się najważniejsze dane makroekonomiczne tygodnia – uwaga rynków skupi się przede wszystkim na publikacji wstępnych szacunków indeksów PMI w głównych gospodarkach świata. Od początku roku aktywność biznesowa w przemyśle i usługach utrzymuje się na relatywnie dobrym poziomie, jednak coraz bardziej widoczne są problemy w pierwszej gałęzi. Szczególnie widoczne jest to w Niemczech, gdzie w skutek słabnącego popytu oraz problemów w łańcuchach dostaw PMI dla przemysłu obniżył się o 5pkt. Dodatkowo przedsiębiorcy muszą mierzyć się z rosnącą presją kosztową, która zapewne wpłynie również na poziom inflacji konsumenckiej.
Dwie podwyżki stóp w strefie euro w 3Q2022
Kamil Cisowski, DI Xelion