WIG20 na nowym minimum

Czwartkowe notowania na rynku warszawskim skończyły się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów.

Publikacja: 05.05.2022 18:35

WIG20 na nowym minimum

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Na plan pierwszy wybiła się jednak słabość WIG20, który stracił 2,58 procent przy przecenie 18 walorów w indeksie. Przecenie w koszyku blue chipów oparły się tylko Lotos i Pepco. Z pozostały najmniejszą przecenę zanotowała spółka Dino i straciła 1,00 procent, gdy rolę lidera obozu podażowego przyjęły na siebie walory JSW przecenione o 8,85 procent. Oddech rynku w WIG20 były czytelnie gorszy od oddechu na całym rynku, na którym spadki zanotowało 55 procent walorów przy 33 procent rosnących i 12 procent bez zmian. Patrząc na przyczyny cofnięcia trzeba odnotować zanegowanie wczorajszego odbicia w USA zagranego po konferencji szefa Rezerwy Federalnej i związane z tym całkowite zniesienie czwartkowego umocnienia złotego.

Lokalną zmienną była mniejsza od oczekiwań podwyżka ceny kredytu przez Radę Polityki Pieniężnej, która podniosła stopy procentowe o 75 punktów bazowych przy oczekiwanych 100 punktach bazowych. W istocie jakakolwiek decyzja RPP byłaby i tak szkodliwa dla rynku.

Mniejsza od oczekiwań podwyżka zostawia przestrzeń do kwestionowania wiarygodności prowadzonej polityki, a zgodna z oczekiwaniami niosła ryzyko przerzucenia kosztów rosnących zobowiązań klientów na banki. Całość uzupełnia się ze słabością rynku w ramach trendu spadkowego, który dziś zaprowadził WIG20 na nowe tegoroczne minima, czego konsekwencjami są przełamanie lutowego dołka i pogłębienie przeceny wywołanej wybuchem wojny w Europie. Technicznie patrząc rynek znalazł się pod strefą wsparcia w rejonie 1800-1783 pkt. , której przełamanie jest zaproszeniem do spoglądania w rejon 1500 pkt. Przeciwko podaży będzie grało wyprzedanie rynku, ale dopiero przesilenie w trendzie spadkowym pozwoli na nowe spojrzenie na wykres WIG20. Na chwilę obecną wszystkie ostatnie próby łapania dołka i budowania odbicia w strefie wsparcia kończyły się porażkami byków i koniecznością ucieczki przed stratami.

Adam Stańczak

Analityk DM BOŚ

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC