Rozczarowujący finisz sesji w Warszawie

Pozytywne nastroje przeważały przez niemal przez całą sesję w Warszawie, ale na finiszu więcej do powiedzenia mieli sprzedający.

Publikacja: 21.03.2022 21:00

Rozczarowujący finisz sesji w Warszawie

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Początkowo nic nie wskazywało na negatywny scenariusz wydarzeń. Zarówno na zachodnioeuropejskich giełdach, jak i rynkach z naszego regionu wśród handlujących przeważał lekki optymizm.

Indeksy rosły w oczekiwaniu na efekty rosyjsko-ukraińskich rozmów pokojowych. I choć wciąż jest daleko do jakiegokolwiek przełomu w negocjacjach, to optymizmem mogło napawać samo zatrzymanie rosyjskiej ofensywy w Ukrainie. Niestety, z każdą kolejną godziną zapał do zakupów słabł. Krajowe indeksy roztrwoniły wypracowaną zwyżkę, a w końcówce handlu inicjatywę na rynku przejęli sprzedający, spychając główne indeksy pod kreskę.

Ostatecznie WIG20 finiszował 0,3 proc. na minusie, a szeroki WIG poszedł w dół o 0,1 proc.

Krajowe indeksy poddały się negatywnym nastrojom widocznym na największych zagranicznych rynkach akcji. Początkowo inwestorzy mogli mieć nadzieję na odbicie, jednak o wyniku sesji zdecydowało wejście do gry Amerykanów. Początek notowań za oceanem przyniósł spadki głównych indeksów, co pozostało zauważone przez inwestorów handlujących na pozostałych rynkach akcji.

W Warszawie początkowo indeksy w górę ciągnęły mocno drożejące walory koncernów paliwowych i banków. Te ostatnie w wyniku ochłodzenia nastrojów wykruszyły się jednak w trakcie sesji z grona liderów i kończyły notowania głęboko pod kreską. Chętnie pozbywano się również akcji Allegro, PZU i LPP. Na drugim biegunie znalazły się mocno drożejące papiery PKN Orlen i Lotosu, które wróciły do łask dzięki wyraźnej zwyżce cen ropy naftowej.

Na szerokim rynku akcji więcej do powiedzenia mieli kupujący. Większość mniejszych firm zakończyła więc sesję na plusie.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC