Pierwsze minuty czwartkowej sesji były dość obiecujące. WIG20 zyskiwał na otwarciu nawet ponad 20 pkt, a w górę wystrzeliła ponownie Jastrzębska Spółka Węglowa. Kontrolę nad handlem szybko przejęli jednak sprzedający. W efekcie WIG20 jeszcze w pierwszej godzinie handlu runął w okolice 2010 pkt. Kolejne godziny czwartkowej sesji upływały pod znakiem stopniowego odrabiania strat.
Na około dwie godziny przed końcem handlu WIG20 zdołał na moment zaświecić na zielono, jednak końcówka sesji należała do niedźwiedzi. Indeks dużych spółek finiszował na dziennych minimach, tracąc 1,68 proc. Słabszą końcówkę handlu można powiązać ze zniżkami na Wall Street w pierwszych godzinach czwartkowej sesji za oceanem. Ogółem jednak nastroje na innych rynkach w Europie były raczej słabe, a na lidera wyrósł węgierski BUX, który kontynuował odreagowanie po tym, jak przez kilka poprzednich dni najczęściej zamykał tabelę indeksów na Starym Kontynencie.
WIG20 w czwartek po raz trzeci z kolei mierzył się z oporem wokół poziomu 2050 pkt i znów popyt okazał się za słaby. W poprzednich dniach głowy inwestorów rozgrzewały przedsiębiorstwa związane z surowcami i energetyką. W czwartek jedynie na starcie sesji słychać było echo zwyżek z poprzednich dni, a JSW wzrost kursu o około 10 proc. zamieniła na podobny spadek (na koniec dnia była przecena o 4,5 proc.). Jeszcze słabsze od węglowej spółki okazały się Allegro oraz CD Projekt, traciły po ponad 5 proc.
Zmienność na krajowym rynku akcji pozostaje bardzo wysoka, podobnie jak obroty. W przypadku spółek z WIG20 sięgnęły one ponownie okolic 2 mld zł. Analitycy tłumaczą to zapowiedziami usunięcia Rosji z benczmarków FTSE oraz MSCI, co spowoduje wzrost pozycji w tych indeksach innych krajów regionu, w tym Polski. - Sesja miała dwie fazy – poranny skok obrotów w ramach znanej z poprzednich sesji zmienności i przejście w konsolidację przy mocnej, choć relatywnie spokojniejszej aktywności wobec poranka - komentował Adam Stańczak z DM BOŚ. - Technicznie patrząc można mówić o zawieszeniu rynku nad 2000 pkt. Przed sesją piątkową warto spojrzeć na wykres WIG20 w perspektywie tygodniowej. Sukcesy podaży w postaci wybicia z kanału wzrostowego zaczynają się łamać - analizował. Zdaniem Stańczaka stale można mówić tylko o powrocie do przełamanych wsparć, ale to sesja piątkowa przesądzi o tym, czy popyt zaneguje część sygnałów sprzedaży. Co ciekawe, tym razem indeksy małych oraz średnich spółek finiszowały na zielono. W obu grupach spółek była to zasługa m.in. silnych zwyżek firm ukraińskich.
Na krajowym rynku obligacji skarbowych w czwartek obserwowaliśmy zwyżki rentowności (spadek cen). Oprocentowanie papierów długoterminowych rosło o 9 pkt baz., do 4,14 proc.