Indeks Dow Jones spadł o 1,05%, S&P 500 o 1,21%, a technologiczny Nasdaq zniżkował o 1,26%. Wśród spółek najsilniej tracących na wartości znalazły się firmy z sektora finansowego, po tym jak prokurator generalny z Nowego Jorku zapowiedział przyjrzeć się bliżej kwestii wpływu dużych amerykańskich banków na proces przyznawania oceny kredytowej danym instrumentom przez agencje ratingowe. Wspomniane banki to Goldman Sachs, Morgan Stanley, UBS, Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank, Credit Agricole oraz Merill Lynch, obecnie należący do Bank of America. Dziś z amerykańskiej gospodarki poznamy dane na temat sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej. Publikacje te mogą wpłynąć na notowania na dzisiejszej sesji na Wall Street.
Dziś na sesji azjatyckiej przeważały spadki. Tokijski indeks Nikkei zniżkował o 1,49% w dużym stopniu pociągnięty w dół przez akcje spółki Sony (-6,7%). Firma ta przedstawiła prognozę rocznego zysku operacyjnego, która okazała się niższa od oczekiwań rynkowych. Spadki odnotowały także walory Konica Minolta (-3,86%), Canon (-2,2%), Honda Motor (-1,95%).
Sesję europejską giełdy na Starym Kontynencie rozpoczęły od spadków, które były pogłębiane wraz z postępem notowań. Europejskim indeksom ciągle ciążą problemy zadłużonych gospodarek. Ostatnie informacje na temat kroków jakie Hiszpania i Portugalia planują podjąć w celu redukcji zadłużenia zrodziły obawy, że osłabią one tempo wzrostu gospodarczego w tych krajach oraz całej strefie euro. Widać, że w tej chwili brak jest złotego środka, który byłby w stanie uspokoić inwestorów i nawet solidne plany reform są przyjmowane z pewnym niepokojem. W efekcie obserwować można dziś nabierającą tempa przecenę na europejskich parkietach.
Sporządził:
Michał Fronc