Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Grzegorz Zięba, kierownik sprzedaży detalicznej, KBC Securities
Obecnie druga w kolejności partia ma trzy dni na skompletowanie rządu i jest to partia, która w swoim programie wyborczym bardzo ostro wypowiadała się o obecnym programie oszczędnościowym w Grecji. To zaniepokoiło Niemcy, gdzie niektórzy politycy w bardzo mocnych słowach odnieśli się do obecnej sytuacji powyborczej w Grecji, mówiąc wprost o możliwości opuszczenia przez Grecję eurolandu. Taka sytuacja przełożyła się na spadki giełdowych indeksów, umocnienie dolara i przecenę surowców. Można powiedzieć, że rynki zareagowały podręcznikowo. W związku z czym to polityczna sytuacja w Grecji i procedura wyłaniania rządu w trzech krokach, ewentualnie w wypadku niepowodzenia tego procesu nowe wybory parlamentarne mogą być istotnym czynnikiem kształtującym giełdowe nastroje. O ile jednak światowe indeksy giełdowe co do zasady utrzymują się w konsolidacji (w jej dolnym obszarze), o tyle zauważalna jest przecena na rynku surowcowym. Na razie mówi się, że ma ona charakter korekcyjny po ostatnim wzroście, jednak biorąc pod uwagę sytuację europejskich banków i kwestię delewarowania, może się okazać, że korekta może przerodzić się w coś większego. Ostatnio Warren Buffett odniósł się do cen złota versus wyceny amerykańskich spółek i stwierdził, że widzi szanse na spore zyski dla długoterminowych inwestorów posiadających akcje, o których kupujący modne ostatnio złoto mogą tylko pomarzyć. Może nie jest to klasyczna analiza, ale biorąc pod uwagę „instynkt" inwestycyjny Buffetta nikt nie powinien przejść obojętnie obok takiej prognozy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Co prawda WIG20 zakończył piątkową sesję na minusie, ale cały tydzień i tak można zapisać do udanych. Prawdziwe emocje dopiero jednak są przed nami.
Spadkowy początek dnia na GPW i na innych europejskich giełdach. Inspiracji do handlu nie dostarczą dzisiaj Amerykanie, którzy mają dzień wolny.
Zakończyło się I półrocze, które ostatecznie okazało się bardzo dobre dla graczy, głównie inwestujących w akcje i to pomimo zawirowań celnych z początku kwietnia.
Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek, decydując się podczas lipcowego posiedzenia na obniżkę stóp procentowych.
Indeks polskich dużych spółek wreszcie wybił się z dziesięciotygodniowej konsolidacji i finiszował na najwyższym poziomie w tym roku. WIG ustanowił kolejny raz rekord.
Krajowy rynek rozpoczyna czwartkowy handel od skoku o około 40 pkt, do 2880 pkt. Wśród dużych spółek na starcie sesji pod kreską jest jedynie CD Projekt.