Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 18.02.2017 15:05 Publikacja: 10.05.2012 04:27
Grzegorz Zięba, kierownik sprzedaży detalicznej, KBC Securities
Foto: GG Parkiet
Obecnie druga w kolejności partia ma trzy dni na skompletowanie rządu i jest to partia, która w swoim programie wyborczym bardzo ostro wypowiadała się o obecnym programie oszczędnościowym w Grecji. To zaniepokoiło Niemcy, gdzie niektórzy politycy w bardzo mocnych słowach odnieśli się do obecnej sytuacji powyborczej w Grecji, mówiąc wprost o możliwości opuszczenia przez Grecję eurolandu. Taka sytuacja przełożyła się na spadki giełdowych indeksów, umocnienie dolara i przecenę surowców. Można powiedzieć, że rynki zareagowały podręcznikowo. W związku z czym to polityczna sytuacja w Grecji i procedura wyłaniania rządu w trzech krokach, ewentualnie w wypadku niepowodzenia tego procesu nowe wybory parlamentarne mogą być istotnym czynnikiem kształtującym giełdowe nastroje. O ile jednak światowe indeksy giełdowe co do zasady utrzymują się w konsolidacji (w jej dolnym obszarze), o tyle zauważalna jest przecena na rynku surowcowym. Na razie mówi się, że ma ona charakter korekcyjny po ostatnim wzroście, jednak biorąc pod uwagę sytuację europejskich banków i kwestię delewarowania, może się okazać, że korekta może przerodzić się w coś większego. Ostatnio Warren Buffett odniósł się do cen złota versus wyceny amerykańskich spółek i stwierdził, że widzi szanse na spore zyski dla długoterminowych inwestorów posiadających akcje, o których kupujący modne ostatnio złoto mogą tylko pomarzyć. Może nie jest to klasyczna analiza, ale biorąc pod uwagę „instynkt" inwestycyjny Buffetta nikt nie powinien przejść obojętnie obok takiej prognozy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Indeksy na Wall Street zmierzają do końca tygodnia na wysokim C, domykając dołek wywołany paniką po Dniu Wyzwolenia. S&P500 (+1,2%) handluje na zielono 9 dzień z rzędu, co stanowi najdłuższą serię wzrostów od 2004 roku. Nasdaq i Dow Jones zyskują kolejno 1,2% i 0,8%, jednak to indeks małych spółek Russell 2000 znajduje się dzisiaj na prowadzeniu (1,9%).
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pierwsze rozdanie maja na rynku warszawskim skończyło się mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów.
Inwestorzy wyprzedają dziś akcje Celonu Pharmy, Wieltonu czy Bumechu. Natomiast zyskują Tarczyński, DataWalk, Polimex i CD Projekt.
Po jednym dniu przerwy krajowy rynek wraca do handlu z byczym nastawieniem.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Dzisiejsza sesja przemija głównie pod znakiem danych makroekonomicznych, które spowodowały wyraźniejsze ruchy na głównych indeksach.
Finałowa sesja kwietnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 2,60 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 2,08 procent.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas