Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Bartosz Ziółkowski, trader, MetLife TFI
Osłabiające się w ostatnim czasie euro można odczytywać jako wyraz przekonania, że pozostanie Grecji w strefie euro nie jest dobre dla wspólnej waluty. To, co osłabia walutę, wzmacnia jednocześnie zyski eksporterów, czyli w efekcie poprawia perspektywy zysków europejskich przedsiębiorstw.
Ostatnie dni sugerują, że inwestorzy są już zmęczeni przeciągającą się sagą o ratowaniu Grecji przed bankructwem i próbują znaleźć inne determinanty zmian na rynkach. Z radarów nie schodzi przyszła polityka Fed. Wydźwięk z ostatniego posiedzenia FOMC był bardziej gołębi, niż spodziewał się rynek. Przewrotnie jednak rynek długu, zwyczajowo najmocniej powiązany z postrzeganiem przyszłej polityki pieniężnej, nie zareagował spadkiem rentowności. Istotniejsze wydają się zachowania komponentów wpływających na kształtowanie się przyszłej inflacji. Coraz bardziej widoczna staje się korelacja z cenami ropy naftowej, które pozostają na poziomach bliskich tegorocznym maksimom.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Notowania środowe na rynku warszawskim skończyły się skromnymi zwyżkami najważniejszych indeksów.
WIG20 zyskał w środę 0,3 proc. I chociaż w ciągu dnia był on powyżej 2900 pkt, to na koniec sesji znalazł się poniżej tego poziomu.
Początek środowej sesji na GPW przyniósł niezdecydowanie. Indeksy pozostają jednak blisko szczytów
Sesja wtorkowa na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się zwyżkami najważniejszych indeksów.
Tym razem to największe spółki błyszczały na GPW. WIG20 zyskał we wtorek 0,9 proc. i znów zbliżył się do szczytów hossy.
Europejskie indeksy pozostają dziś w lekkim zawieszeniu. Najlepszy sentyment widać na niemieckim rynku, gdzie DAX zyskuje lekko ponad 0,5%. Nieco słabiej radzi sobie FTSE 100 oraz CAC40, gdzie wzrosty sięgają ok. 0,4%. Spadki notuje za to szwajcarski indeks SMI, który traci prawie 0,2%.