Z najbardziej podstawowych wystarczy wymienić pokaźny dodatek na dzieci i radykalną zmianę poziomu kwoty wolnej od podatku. Zwrot „ważą się" dotyczy terminu wprowadzenia inicjatyw oraz tego, czy obejmą one wszystkich.
Podniesienie dochodów do dyspozycji przyczyni się do dużych zmian w zakresie poziomu popytu, ale przede wszystkim jego struktury. Pomijając wszelkie kwestie związane z tym, czy budżet na to stać (...), to właśnie zmiany poziomu i struktury popytu gospodarstw domowych dostarczą najwięcej ciekawego materiału. W szczególności dotyczy to funkcji pozwalających nam opisać, jak zmienia się popyt w zależności od poziomu dochodu.
Funkcje, których używa się teraz, będzie bowiem można schować do lamusa. Zazwyczaj ich zastosowanie ogranicza się do zmian poziomu dochodu nieprzekraczających kilku czy może kilkunastu procent. Teraz w wielu gospodarstwach zmiana może sięgnąć nawet kilkudziesięciu procent. Wyzwaniem będzie więc zbadanie nowego układu równowagi i wypracowanie nowych funkcji opisujących zależności zmian poziomu i struktury popytu w zależności od zmian dochodu.
Zmiany, jakie nastąpią, wcale nie są oczywiste. Każdy z nas jest inny i ma inne preferencje w zakresie wydatków. Co ciekawe, często sami nie bylibyśmy w stanie trafnie przewidzieć, jak ewoluować będzie struktura naszych wydatków w sytuacji istotnego wzrostu dochodów. Dla jednego poprawa może oznaczać głównie zmianę lokum, u innego pojawienie się licznych dodatkowych gadżetów itp. Najbardziej zaś zaskakujące jest w takich momentach szerokie otwarcie na usługi. Od tych najbardziej prozaicznych (pomagających w codziennym życiu), przez bardziej wyszukane związane z rekreacją, wypoczynkiem, kulturą i sztuką. Zaskakująco w takich sytuacjach zmieniają się też preferencje gospodarstw domowych w zakresie oszczędzania. Bywa, że wzrost dochodów istotnie podnosi stosunek oszczędności do dochodu (więc kwotę samych oszczędności zwielokrotnia), ale bywa też odwrotnie.
Owe rozważania są istotne nie tylko z punktu widzenia badaczy zachowań społecznych i makroekonomistów. Mogą mieć kapitalne znaczenie również w skali mikro. Biznesowo wygra ten, kto trafnie przewidzi, gdzie uplasuje się dodatkowy popyt, i udanie go zaspokoi. Mogą to być towary, usługi, ale i pomysł na oszczędzanie na przyszłość dzieci, na które otrzymało się dodatek. To będzie bardzo ciekawy rok...